3D okulary dla trójwymiarowych stron

Niebieskie i czerwone okulary zmieniają płaski, dwuwymiarowy świat Sieci w trójwymiarową rzeczywistość.

Na konferencji Spring Internet World odbywającej się w Stanach Zjednoczonych, firma Dynamic Digital Depth [DDD] zaprezentowała program OpticBoom 3D, który wykorzystuje trójwymiarowe okulary do przekształcenia internetowych filmów QuickTime w obrazy 3D. Oprogramowanie OpticBoom 3D jest dostępne na stronie internetowej producenta, a wersja 'specjalna' kosztuje około 20 GBP. W obu przypadkach po zarejestrowaniu klient otrzymuje okulary 3D, z tym że wybierając wersję specjalną otrzymujemy okulary bardziej zaawansowane, które dzięki bardzo wysokiej częstotliwości odświeżania obrazu pozwalają na to, by dwa ujęcia wyświetlane były jako jedno trójwymiarowe (w przypadku okularów czerwonych czy niebieskich jakośc obrazu 3D zależna jest od kolorów).

Pomimo, że DDD spodziewa się, że nowa technologia zacznie być stosowana w odbiornikach TV dopiero za około 5 lat, to i tak pierwsze urządzenia z niej korzystające mają być zaprezentowane już w maju bieżącego roku. Pierwsze modele takich odbiorników będą miały wielkość 50 cali i wykorzystywane będą przede wszystkim do projekcji reklam i klipów muzycznych oraz w odróżnieniu od innych podobnych urządzeń, mają zapewniać możliwość oglądania obrazów z różnych kątów widzenia.

U podstaw oprogramowania OpticBoom leży opracowana przez DDD technologia konwersji 2D i 3D, która tworzy 'mapę głębokości' obrazka. Dodatkowo pozwala na przetwarzanie obrazu wideo z postaci 2D do 3D poprzez modyfikację jedynie kluczowych klatek filmu i na ich podstawie dokonania dalszych obliczeń, a nie oddzielnego konwertowania każdej klatki. Firma DDD planuje również wprowadzenie do sprzedaży w drugim kwartale bieżącego roku produktu o nazwie OpticBoom Photo, zadaniem którego ma być konwersja stałych obrazów (zdjęć) do formatu 3D, korzystając przy tym ze skali szarości, pozwalającej na wybór, która część obiektu ma być prezentowana z przodu, a która w tle na trójwymiarowym obrazie. W momencie kiedy ustalimy już kolejność, oprogramowanie zaczyna przeliczać i układać mapę głębokości danego zdjęcia w czasie rzeczywistym.

Jeżeli natomiast ktoś woli sam tworzyć interaktywne strony WWW, a nie tylko je oglądać, może skorzystać z oferty firm MGI i Internet Pictures (iPix), których aplikacje umożliwiają robienie i łączenie wielu zdjęć w jeden 360 stopniowy obraz. iPix 360 Suite (kosztuje 40 GBP) pozwala na bardzo proste tworzenie 360 stopniowych obrazów bez używania do tego celu specjalnego aparatu, natomiast dzięki Photo Vista 2.0 i Photo Vista 3D Objects produkowanym przez MGI możemy tworzyć obrotowe obiekty 3D. Jednak w tym przypadku warunkiem jest zrobienie bardzo dużej ilości ujęć danego obrazka (około 20 zdjęć korzystając ze standardowych 50 mm soczewek).

Obecnie głównym przeznaczeniem technologii 3D jest tworzenie interaktywnych trójwymiarowych interfejsów, czego przykładem może być wprowadzone niedawno do sprzedaży przez firmę 2ce CubicEye, narzędzie 3D służące do nawigacji i pracy z wieloma stronami internetowymi czy aplikacjami jednocześnie. Program dostępny jest za darmo w postaci pliku do pobrania ze strony domowej producenta. Jego obszar roboczy przypomina wewnętrzne ściany sześcianu, na których równocześnie prezentowanych jest sześć stron WWW.

www.ddd3d.com


Zobacz również