3D to już za mało - ruchome fotele D-Box ratunkiem dla upadających kin?

Jest coś, co dzisiaj przebija efekty 3D w kinach - ruchome fotele 4D kanadyjskiej firmy D-Box, które zadebiutowały w 2010 roku, a teraz są już obecne w 50 amerykańskich kinach. Elektromechaniczne fotele D-Box zawierają trzy silniki, które poruszają widza w górę, w dół i na boki, pozwalając poczuć ruchy aktorów na ekranie.

Piraci z Karaibów - Na nieznanych wodach

Walka o zatrzymanie widza w kinie

Trwa walka o zatrzymanie widzów w kinach. Jak stworzyć doświadczenie kinowe, które nie da się odtworzyć w warunkach domowych - nad tym głowi się branża kinowa. Kina domowe rozwijają się tak szybko i są już tak doskonałe, że klasyczny rodzaj kina z XX wieku to za mało, by przyciągnąć na sale kinowe widzów. Temu celowi służy rozwój 3D w kinach. Ale 3D mamy też w telewizorach. Najnowszy krok do podkręcenia wrażeń filmowych to fotele D-Box, które można nazwać mianem kina 4D.

Szybcy i Wściekli - pierwszy film na ruchome fotele D-Box

D-Box to kanadyjska firma, która w 1992 roku zaczęła od produkcji głośników, a potem opracowywała fotele dla graczy. Jak podaje serwis Daily Mail, pierwszym filmem obsługującym fotele D-Box był Szybcy i wściekli w 2009 roku, który był wyświetlany jedynie w 2 kinach.

Jakie filmy obejrzymy na fotelach D-Box?

W tym roku w ruchomym fotelach przeżywać będziemy mogli takie hity jak wchodzący właśnie do kin Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach czy też Harry Potter i Insygnia Śmierci (cz. 2). W tej chwili w salach z ruchomymi fotelami wyświetlany jest film Szybcy i wściekli 5 - wyobrażacie sobie pościgi samochodowe na takich fotelach? Ja chętnie bym poczuł to na własnej skórze, chociaż akurat za tą serią filmów nie przepadam. Ale Piraci z Karaibów - to kołysanie statków i fale rozbijające się o burty... To pobudza wyobraźnię.

3D to już za mało - ruchome fotele D-Box ratunkiem dla upadających kin?

Piraci z Karaibów - Na nieznanych wodach

Ruchome fotele 4D od D-Box - jak to działa?

Efekty w filmach są zsynchronizowane z akcją filmu - od delikatnych wibracji do gwałtownych ruchów (np. gdy bohater zostaje uderzony na ekranie w twarz, fotel gwałtownie odjeżdża w tył, sugerując odrzut). Fotele mogą nawet symulować efekt swobodnego spadania. To widz kontroluje intensywność doznań, ponieważ ruchy można dostosować do swoich potrzeb za pomocą panelu kontrolnego, umieszczonego z boku fotela.

600 godzin pracy nad Szybcy i Wściekli 5 w wersji D-Box

Oczywiście filmy muszą zostać dostosowane do systemu D-Box. Inżynierowie analizują każdą klatkę filmu i tworzą tzw. motion code, który podkładają w ścieżce dźwiękowej. Sygnał jest wysyłany do systemu D-Cinema, który z kolei wysyła specjalny kod do każdego fotela. Dostosowanie filmu Szybcy i wściekli 5 do korzystania z foteli D-Box zajęło aż 600 godzin.

3D to już za mało - ruchome fotele D-Box ratunkiem dla upadających kin?

Szybcy i wściekli 5

Ile kosztują widza ruchome fotele 4D?

Seans filmowy z fotelami D-Box kosztuje w USA dodatkowe 8 dolarów do biletu, z których zyski dzielone są pomiędzy firmę, studio filmowe i kino. Jeżeli jest to film 3D, to ceny są jeszcze wyższe. Tanio nie jest, ale myślę, że takie doświadczenie warte jest tych parę dolarów.

3D to już za mało - ruchome fotele D-Box ratunkiem dla upadających kin?

Motion Code D-Box

Ruchome fotele D-Box to przyszłość kina?

Filmy 3D w kinach na całym świecie zarobiły 31.8 miliarda USD, ale to wciąż nie powstrzymało spadku liczby widzów. Teraz zagrożeniem są filmy na Blu-ray 3D i powstające już kanały 3D. Według Claude McMastera z D-Box ruchome fotele powstrzymają ten trend, gdyż ruch to naturalna ewolucja kinowego doświadczenia.

Za 4 lata będzie tysiąc kin z fotelami D-Box?

W tej chwili ruchome fotele D-Box są zamontowane tylko w 70 kinach na świecie (w tym 50 w USA). Kanadyjska firma przewiduje, że w 2012 roku liczba kin z ruchomymi fotelami 4D wzrośnie do 200. A za cztery lata takich kin ma być aż tysiąc na całym świecie.

3D to już za mało - ruchome fotele D-Box ratunkiem dla upadających kin?

Ruchome fotele D-Box

Czy kina mają przyszłość? 3D, 4D, 5D....

Kina, pomimo obecnie wysokich dochodów,regularnie jednak tracą widzów i będą ich tracić. Nic dziwnego. Dzisiaj w domu o wiele wygodniej ogląda się filmy, na pięknych ekranach plazmowych, w rozdzielczości Full HD, słuchając najwyższej jakości dźwięku z zestawu kina domowego. Kupując płytę Blu-ray film możemy oglądać wiele razy - jeżeli oglądamy całą rodziną wychodzi nam taniej. Unikamy tłumu ludzi, hałasów, zapachu popcornu. Nie jesteśmy zależni od godziny seansu. Nie musimy oglądać żadnych reklam, jak w kinie. A do tego dochodzi jeszcze internet i wygodne serwisy VoD.

Sala kinowa straciła swoją magię

Kiniarze dobrze o tym wiedzą, że kina straciły już swoją dawną magię. Dlatego od lat podejmuje się decyzję o unowocześnianiu kin. Nie wystarczą już jakiś ekran i zwykłe krzesełka. Pierwszym krokiem było wprowadzenie dźwięku surround do kin, potem projektorów cyfrowych, obecnie na fali jest obraz 3D. Ale wszystko to mniej lub bardziej trafiło też już do naszych domów. 3D oczywiście wygląda najlepiej na jak największym ekranie, dlatego powstały kina IMAX z gigantycznymi ekranami. Ale 3D to jednak za mało, bo telewizory 3D mimo wszystko odbierają nimb ekskluzywności dla kin 3D. Są już co prawda kina 5D np. znane w Polsce sieć Kino 5D Extreme, w których są już nie tylko ruchome fotele, ale także odczuwa zapachy, deszcz czy wiatr. Niestety repertuar to krótkie kilkunastominutowe filmiki ze szczątkową fabułą, przeznaczone raczej dla dzieci.

Ruchome fotele 4D nadzieją dla kiniarzy

W takiej sytuacji potrzebne jest kolejne rozwiązanie, które pociągnie widzów do kin, zaoferuje im nowe przeżycia. Fotele D-Box mogą się sprawdzić. Z pewnością oferują nowy rodzaj przeżycia w kinie i jeszcze większe zespolenie z przygodami ekranowych bohaterów. Wyobrażacie sobie np. oglądanie Szklanej Pułapki w takim ruchomym fotelu? Kina stoją przed dużą szansą - ruchome fotele w połączeniu z obrazem 3D na wielkim ekranie i dźwiękiem przestrzennym to może być odpowiednia kombinacja, by ściągnąć widzów z powrotem do kin.

3D to już za mało - ruchome fotele D-Box ratunkiem dla upadających kin?

Piraci z Karaibów - Na nieznanych wodach

Kino jako miejsce spotkań towarzyskich - czy naprawdę idziesz obejrzeć film?

Dzisiaj coraz częściej da się zauważyć trend, że ludzie chodzą do kina, a nie na film. Postrzegają kino jako miejsce do spotkań towarzyskich, a nie jako główne źródło oglądania filmów. George Lucas niedawno mówił o tym, że kina przetrwają jako miejsce spotkań społecznych. Czy technologie 3D, 4D , 5D przywrócą kinom dawną świetność, gdy chodziło się na filmy? Może tak, ale wtedy złośliwi zawsze będą mogli jeszcze powiedzieć, że tym razem widzowie chodzą nie na filmy, ale dla gadżetów.... Kino przeżyło już wiele rewolucji - najpierw był dźwięk, potem kolor, dźwięk wielokanałowy, obraz 3D, teraz do kina wchodzi ruch... Kino nie stoi w miejscu, jest w ciągłym ruchu. Taka jest jego natura.