3DMark03

3DMark2001 od długiego czasu jest sztandarowym benchmarkiem, wykorzystywanym w testach kart graficznych. Premiera najnowszej wersji 3DMark03 wcale tak szybko tego stanu rzeczy nie zmieni.

3DMark2001 od długiego czasu jest sztandarowym benchmarkiem, wykorzystywanym w testach kart graficznych. Premiera najnowszej wersji 3DMark03 wcale tak szybko tego stanu rzeczy nie zmieni.

Kolejne wersje testu pojawiały się wraz z kolejnymi edycjami sterowników DirectX (3DMark99 - DirectX 6.0, 3DMark2000 - DirectX 7.0, 3DMark2001 - DirectX 8.1). Tak jest i tym razem - najnowsza wersja to odpowiedź na wprowadzenie najnowszego zestawu sterowników DirectX 9.0. 3DMark03 w dużej mierze wykorzystuje funkcje tego najnowszego API i posiadacze starszych kart graficznych, które nie są kompatybilne z DirectX 9.0, niektórych testów w ogóle nie będą w stanie uruchomić. Zresztą wymagania sprzętowe są tak wysokie, że upłynie jeszcze wiele miesięcy, zanim ten test będzie mógł być wykorzystywany do porównywania wydajności komputerów średniej klasy. Dość powiedzieć, że na naszej testowej maszynie z procesorem Pentium 4 3,06 GHz, 512 MB pamięci RAM i kartą graficzną ATI Radeon 9700 (trudno dziś o szybszą konfigurację), w niektórych testach wyniki spadały do poziomu 12-14 klatek/s. Lepiej nie wspominać, co się działo, gdy uruchomiliśmy test na nieco słabszym komputerze, z Pentium 4 2,53 GHz i kartą z układem GeForce4 4800. Przy tak niskich wynikach zanikają jakiekolwiek znaczące różnice pomiędzy poszczególnymi kartami. Faktem jednak jest, że testy są niezwykle efektowne i pokazują doskonale, jakie możliwości osiągnęły już najmocniejsze zestawy komputerowe.

Problemów jest jeszcze kilka: na kartach z układami ATI Radeon 9700 i 9500, test zawiesza się w pewnym momencie; podobno jest to wina sterowników i wkrótce ma się pojawić ich poprawiona wersja. Jednak inna poważna słabość nie zniknie - w wersji darmowej testy można uruchamiać tylko w jednej, domyślnej rozdzielczości 1024x768 punktów. Zniknęły praktycznie wszystkie opcje konfiguracyjne znane ze starszych wersji. Aby uzyskać do nich dostęp, należy kupić wersję Pro.

Rodzaj benchmark 3D

Producent FutureMark

Informacje FutureMark,http://www.futuremark.com

Cena bezpłatny lub 39,95 USD za wersję Pro

Werdykt PCWK

+ zgodność z DirectX 9.0

+ będzie przydatny przez kilkanaście miesięcy

- ograniczenia wersji darmowej większe niż w poprzednich edycjach

- zbyt wymagający nawet dla najszybszych obecnie komputerów