3Dmark 2003 - nie dla Detonatorów NVidii

Futuremark, twórcy popularnego benchmarka 3DMark 2003 zdecydowali się wyprowadzić do swego programu blokadę niektórych, "nieuczciwych" ich zdaniem sterowników NVidii.

NVidia przygotowała specjalne wersje sterowników: 42.67, 42.68 i 42.69, które zostały zoptymalizowane tak aby karty z procesorami GeForce FX uzyskiwały lepsze wyniki w benchmarku 3DMark 2003. Sterowniki te nie zostały udostępnione publicznie, lecz były dostępne wyłącznie dla prasy branżowej. Do spreparowania "podkręconych" sterowników zachęciły NVidię słabe wyniki kart GeForce FX 5800 Ultra, która zdecydowanie przegrywała w 3DMarku 2003 ze swoim najgroźniejszym konkurentem ATI Radeon 9700 Pro. Sterowniki pomimo, że przekazane ograniczonemu gronu osób wyciekły do Internetu i stały się powszechnie osiągalne.

Futuremark zamierza wprowadzić do swojej aplikacji testowej ograniczenie, które pozwoli na testowanie kart NVidii wyłącznie ze sterownikami certyfikowanymi przez Microsoft (WHQL). Ograniczenie nie odnosi się jednak do całkowitego zablokowania możliwości testowania kart z tego tymi sterownikami. Po prostu wyniki uzyskane na komputerze z ww. sterownikami nie będą publikowane.

Sprawa jest o tyle istotna, że wyniki GeForce FX uzyskane z oficjalnie odstępnymi sterownikami NVidii, są aż dwukrotnie niższe niż przeprowadzone z "nielegalnymi". Na razie nie wiadomo, co powoduje tak drastyczny wzrost wydajności. Przypuszcza się, że jest to renderowanie 64-bitowe, zamiast wymaganego przez sterowniki certyfikowane i DirectX9 96-bitowego. NVidia milczy na ten temat i nie udziela żadnych wyjaśnień.


Zobacz również