3G dla danych po raz pierwszy w Europie

W Stuttgarcie firma Airdata uruchomiła komercyjną usługę PortableDSL zbudowaną w oparciu o rozwiązania firmy IPWireless Mobile Broadband. Jest to zoptymalizowana specjalnie dla danych technologia UMTS TD-CDMA, będąca wariacją standardu 3G.

Mieszkańcy Stuttgartu mają od niedawna możliwość uzyskania zupełnie nowego dostępu do Internetu. PortableDSL firmy Airdata korzysta z sieci firmy IPWireless Mobile Broadband, opierającej się na zmodyfikowanym pod kątem specyfikacji TD-CDMA standardzie IMT-2000 (znanym jako 3G).

Nowa sieć pokrywa swoim zasięgiem znacznie większy obszar niż punkty dostępowe ("hot spots") budowane w technologii Wi-Fi. Tworzone przez IPWireless strefy dostępowe ("hot zones") przypominają raczej swoim rozmiarem makrokomórki znane z technologii GSM. Użytkownicy PortableDSL nie będą zmuszeni do dodatkowych opłat przy przechodzeniu z jednej strefy dostępowej do drugiej, jak miało to miejsce przy korzystaniu z "hot spots" różnych dostawców usług internetowych.

Zobacz również:

  • Polscy użytkownicy smartfonów muszą przygotować się na zmiany! Sprawdź, czy będziesz musiał wymienić telefon
3G dla danych po raz pierwszy w Europie

Dostęp do Internetu będzie można uzyskać dzięki specjalnym modemom (przypominającym małe telefony GSM), do których trzeba włożyć kartę SIM dostarczoną przez NGI, partnera Airdata. Następnie wystarczy podłączyć urządzenie do komputera, wpisać login oraz hasło i już można surfować w Sieci.

Usługa jest dostępna w dwóch wersjach, PortableDSL 128 pracującej z prędkością 128 Kb/s oraz PortableDSL 768, która pozwala na transfery na poziomie 768 Kb/s (prędkości przesyłu danych "z sieci", "do sieci" transfery wynoszą odpowiedni 64 Kb/s i 128 Kb/s). Łączne koszty pierwszej z nich wynoszą 24,9 Euro miesięcznie (9,95 Euro za usługę oraz 14,95 Euro miesięcznie za korzystanie z sieci). Za PortableDSL 768 trzeba zapłacić 44,9 Euro miesięcznie (19,95 Euro za usługę oraz 24,95 Euro za korzystanie z sieci). Do tego dochodzi jeszcze jednorazowa opłata za modem, wynosząca 149 Euro. Docelowo usługa PortableDSL ma być dostępna w 30 największych miastach Niemiec.