3GSM: 512 MB na karcie SIM także w Polsce

Międzynarodowy operator sieci komórkowej Orange poinformował na odbywającym się w Hiszpanii Światowym Kongresie 3GSM, że jeszcze w tym roku planuje wprowadzić do telefonów komórkowych karty SIM o pojemności ponad 8000 razy większej niż do tej pory.

Karta "MegaSIM" ma mieć 512 MB pojemności. W zupełności wystarczyłoby to do przekształcenia tradycyjnych telefonów komórkowych w prawdziwe multimedialne odtwarzacze i to bez konieczności używania dodatkowej pamięci. Taka pojemność umożliwiałaby na przykład przechowywanie trzech pełnometrażowych filmów w rozdzielczości komórkowej, 130 plików muzycznych mp3, czy osiemdziesięciu gier Java. Obecnie karty SIM mają 64 kilobajty pojemności, co ledwo wystarcza do przechowywania książki telefonicznej i kilku zapisanych wiadomości tekstowych.

Orange uważa, że nowa karta SIM pozwoli zrezygnować, ze stosowanych dzisiaj w bardziej zaawansowanych technicznie komórkach dużych, niezgrabnych i zwiększających rozmiary telefonu dodatkowych kart pamięci, bez których na razie nie można wyobrazić sobie multimediów w telefonie komórkowym. Partnerami Orange w tym przedsięwzięciu będą firmy M-Systems, Obertur Card Systems oraz LG Electronics. Karty "MegaSIM" mają pojawić się jeszcze w tym roku we wszystkich europejskich krajach, w których działa Orange, także w Polsce.