3GSM: SanDisk i Motorola tworzą nowy format kart pamięci

Podczas odbywającego się w Cannes kongresu 3GSM World Congress 2004, firmy SanDisk oraz Motorola przedstawiły prototyp nowej karty pamięci, która znajdzie swoje zastosowanie w telefonii komórkowej 3G. Jej pierwsze egzemplarze dostępne będą na rynku w trzecim kwartale 2004 roku.

Jak podkreślają konstruktorzy rozwiązania, premiera nowych kart pamięci ma się zbiec w czasie z wprowadzeniem na rynek telefonów 3G (trzeciej generacji) Motoroli, które zostały specjalnie zaprojektowane pod kątem współpracy z nowymi nośnikami.

Zaprezentowane egzemplarze prototypowe mają pojemność 32 MB, jednak już dziś zapowiadane są nośniki dysponujące pojemnością 512 MB, co w przypadku telefonii komórkowej wydaje się być całkiem interesującą perspektywą. Pierwszymi urządzeniami, które skorzystają z nowych kart będą dwa modele telefonów ‘smart phone’ Motoroli – E1000 oraz A1000. Pierwszy z nich (trafi na rynek w trzecim kwartale) oparty będzie na autorskim systemie operacyjnym Synergy, natomiast sercem drugiego (dostępnego od czwartego kwartału) stanie się system Symbian. Na zdjęciu obok smart phone Motorola A1000.

Debiutujący nośnik tandemu SanDisk i Motorola ma wymiary 10 x 12 mm i tym samym prześcignął lidera w miniaturyzacji, jakim był od blisko roku format miniSD (wymiary karty miniSD – 21,5 x 20 x 1,4 mm). Nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji, co do nazwy nowej karty pamięci, ani też jej przewidywanej ceny.

Więcej informacji:

SanDisk -http://www.sandisk.com

Motorola - http://www.motorola.com