3GSM: komórkowa telewizja w Europie

Virgin Mobile będzie pierwszym operatorem sieci komórkowej w Europie, który uruchomi usługę, umożliwiającą oglądanie cyfrowej telewizji na żywo na ekranach telefonów komórkowych.

W skład korporacji Virgin, której właścicielem jest brytyjski przedsiębiorca Richard Branson, wchodzi między innymi cyfrowa telewizja i radio, nie dziwi więc ogłoszona we wtorek decyzja o planach uruchomienia tych usług w ramach telefonii komórkowej. Przedstawiciele Virgin Mobile mocno zaznaczają, że będzie to prawdziwa telewizja na żywo, a nie specjalnie przygotowane do pobrania pliki wideo z teledyskami muzycznymi czy serwisami informacyjnymi, jak to miało miejsce do tej pory. Najwięksi operatorzy telefonii komórkowych w USA już jakiś czas temu rozpoczęli przekazy telewizyjne na komórki, wielu operatorów na całym świecie powoli się do tego przymierza. Również producenci telefonów komórkowych Nokia i Sony Ericsson nie kryją, że pracują nad rozwojem mobilnej telewizji.

Plany Virgin Mobile zostały ogłoszone w trakcie drugiego dnia Światowego Kongresu 3GSM odbywającego się w Hiszpanii. Wielu wystawców na 3GSM bardzo liczy na dynamiczny rozwój usług telewizyjnych przeznaczonych na urządzenia przenośne. Ma to stworzyć nowe możliwości zarabiania i umożliwić zwrot gigantycznych kosztów licencji i inwestycji w infrastrukturę i telefony komórkowe trzeciej generacji poniesionych przez operatorów sieci komórkowych na całym świecie. Telekomy w większości bardzo intensywnie inwestują w rozwój swojej sieci licząc na znaczny wzrost ruchu spowodowany nowymi rodzajami usług, takimi jak przekaz wideo czy korzystanie z Internetu.

Przedstawiciele niemieckiego operatora T-Mobile są pewni, że mobilny dostęp do Internetu już wkrótce będzie głównym i najważniejszym sposobem łączenia się z siecią. W najbliższych tygodniach uruchamiają pierwszy szerokopasmowy mobilny dostęp do Internetu o szybkości porównywalnej do Internetu tradycyjnego, dostarczanego przez telewizję kablową lub DSL. Zamierzają zapewnić klientom 1,8 megabita na sekundę i są przekonani, że uda im się w ciągu dekady zwiększyć tę liczbę ponad dziesięciokrotnie do 20 megabitów na sekundę.

Microsoft także zwietrzył szansę w rozwoju telefonii komórkowej. Niedługo pojawi się mobilna wersja komunikatora internetowego umożliwiająca rozmowy głosowe przez Internet, a Microsoft's Windows Mobile będzie konkurował z Symbianem na rynku systemów operacyjnych na telefony komórkowej.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: