3M Bravo S10

Najnowszy projektor kinowy firmy 3M kształtem do złudzenia przypomina dużą lornetkę

Najnowszy projektor kinowy firmy 3M kształtem do złudzenia przypomina dużą lornetkę.

3M Bravo S10

W dzisiejszych czasach projektor powinien nie tylko generować dobry obraz, lecz także przyciągać wzrok wzornictwem. Dlatego producenci dwoją się i troją, aby ich modele projektorów kinowych prezentowały się niemal tak atrakcyjnie, jak filmowe gwiazdy. 3M, firma znana z wynalezienia żółtych, przylepianych karteczek używanych przez ludzi na całym świecie, tym razem nie eksperymentowała. Wynajęła włoskich projektantów ze studia Pininfarina, którzy stanęli przed zadaniem nadania atrakcyjnej formy takiemu urządzeniu, jakim jest projektor. Czy sukces został osiągnięty? Trudno jednoznacznie to ocenić. Projektor przypomina "przerośniętą" lornetkę. Można ulec złudzeniu, że wyposażono go w dwa obiektywy. W rzeczywistości optyka jest pojedyncza, a drugi "okular" to układ chłodzący panele LCD pracujące z rozdzielczością SVGA. Wnętrze projektora, cała elektronika pochodzą od Hitachi. Z tych podzespołów korzystają też inni sprzedawcy projektorów (m.in. niemiecki Liesegang w modelu Solid S). Trzeba przyznać, że Hitachi w wydaniu 3M jest najatrakcyjniejsze wizualnie i cenowo. Projektor generuje strumień światła o sile 1200 ANSI lumenów. Kontrast nie jest imponujący i wynosi 400:1. Lampa projekcyjna, w zależności od trybu pracy, wytrzymuje 2000-4000 godz. Ta ostatnia wartość jest możliwa do uzyskania w trybie pracy ekonomicznej ze zmniejszoną jasnością (i hałasem).

3M Bravo S10

Pilot - mało atrakcyjny wizualnie, który jednak pozwala na wygodne sterowanie projektorem. Brak podświetlania klawiszy.

Dla wielu użytkowników bardzo istotną informacją będzie to, że urządzenie ma w pełni spolszczone menu. Znajdziemy w nim takie opcje, jak uruchomienie progresywnego skanowania, zaawansowaną regulację gamma oraz barw (temperatura, proporcje kolorów podstawowych), a także kilka trybów proporcji ekranu (w tym bardzo ciekawe dla obrazu z komputera - 15:9 i 32:15). Jakość obrazu jest dobra. Słowa uznania należą się za spójny obraz, pozbawiony silnego efektu pikselizacji - przy rozdzielczości SVGA nie jest to łatwe. Charakterystykę barwową, dzięki zaawansowanej regulacji, można doprowadzić do stanu poprawności. Kolory są nasycone na przeciętnym poziomie, co w dużej mierze wynika z przeciętnego kontrastu. On też powoduje, że czerń nie ma pożądanej głębi, którą osiągają droższe modele. W swojej klasie 3M wypada jednak dobrze i warto rozważyć jego zakup, jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem.

Informacje

Typ projektor LCD 4:3

Cena 6900 zł

Dystrybutor 3Mhttp://www.3m.pl

Wymiary 32,9 x 10,7 x 24,3 cm

Waga 2,9 kg

Funkcje stopklatka, zoom, projekcja tylna, odwrócona, profile kolorów, wybór proporcji ekranu, korekta geometrii w pionie, progresywne skanowanie, tryb pracy ekonomicznej

Złącza S-Video, kompozytowe, VGA, komponent, control

Trwałość lampy 4000 godz.

Kontrast 400:1

Głośność 34 dB

Dlaczego

Intrygująca stylistyka, w środku sprawdzone komponenty gwarantujące dobrą jakość obrazu. Ekonomicznie propozycja warta rozważenia.