3M - filtr ekranowy zapewni prywatność

Firma 3M (Minnesota Mining and Manufacturing) zamierza zaprezentować na zbliżających się targach Infosecurity Europe 2006 specjalne filtry ekranowe dla użytkowników komputerów. Ich zadaniem będzie ochrona danych wyświetlanych na ekranie przed osobami postronnymi.

Podczas korzystania z notebooka w miejscu publicznym (lub komputera stacjonarnego w firmie) zawsze istnieje ryzyko, że ktoś będzie bacznie przyglądał się temu, co jest wyświetlane na ekranie - w szczególności dotyczy to osób, które korzystają z informacji ważnych dla ich firm czy instytucji (ale także użytkowników indywidualnych, korzystających np. z usług e-banku).

Aby utrzymać poufność takich danych, firma 3M zaprojektowała specjalny filtr, dzięki któremu obraz widoczny jest tylko dla patrzącego na wprost. Zastosowana w nim technologia działa trochę jak miniaturowe pionowe żaluzje, które powodują, że dla patrzących z boku ekran wydaje się po prostu czarny. Jak podkreśla producent, filtr nie powoduje jakichkolwiek zniekształceń obrazu - co więcej, ma pewne dodatkowe zalety (takie jak zmniejszenie odblasków, zapobieganie gromadzenia się ładunku elektrostatycznego i osiadania kurzu czy bezpośrednia ochrona ekranu przed zarysowaniem).

Filtry zapewnią ochronę zarówno użytkownikom monitorów stacjonarnych LCD i CRT o przekątnej 13-21 cali, jak również notebooków - włącznie z tymi wyposażonymi w panoramiczne ekrany.

Cena nowego produktu zależna jest od jego wielkości i mieści się w granicach 45-75 USD.