3M pozywa producentów notebooków

Amerykański koncern 3M złożył pozew przeciwko największym światowym producentom komputerów przenośnych. Firma zarzuca im, że nielegalnie wykorzystują w swoich produktach opatentowane przez nią rozwiązania. Sprawa dotyczy technologii związanych z wytwarzaniem akumulatorów litowo-jonowych.

W pozwie złożonym w sądzie w stanie Minnesota wśród pozwanych wymieniono m.in. firmy Sony, Lenovo, Matsushita (Panasonic), Hitachi oraz CDW. 3M zarzuca im nielegalne wykorzystywanie podczas wytwarzania akumulatorów litowo-jonowych (stosowanych w notebookach) dwóch opatentowanych rozwiązań. Pozew dotyczy akumulatorów produkowanych i dystrybuowanych w USA.

Koncern domaga się od sądu wydania pozwanym nakazu zaprzestania naruszania patentów oraz wypłacenia stosownych odszkodowań za nieuprawnione korzystanie z patentów. "Firma 3M ponosiła i wciąż ponosi wysokie straty w wyniku nielegalnych działań pozwanych" - czytamy w oświadczeniu koncernu.

Przedstawiciele pozwanych firm na razie wstrzymują się do komentarzy - rzecznicy Sony oraz Matshusity zgodnie oświadczyli, iż na razie nie dotarły do nich dokumenty sądowe, dlatego też na razie nie są w stanie wypowiedzieć się na temat zarzutów amerykańskiego kocernu.