3czekolady.pl, 3cukierki.pl w prokuraturze

Prokuratura wszczęła "dochodzenie o przestępstwo" polegające na "wprowadzaniu w błąd użytkowników stron internetowych 3czekolady.pl, 3cukierki.pl i ksiegarnia-meritum.pl".

Zarejestrowana na Cyprze firma Pride Europe Investments Ltd. to właściciel sklepów 3czekolady.pl, 3pierniki.pl, 3cukierki.pl i ksiegarnia-meritum.pl, które kuszą internautów darmowymi bonami na słodycze lub książki. Niestety okazuje się, że w zawiłym regulaminie tych serwisów, który jest napisany w taki sposób, aby nie sposób było bez bardzo dokładnego przeczytania każdego punktu wpaść na ten najważniejszy, mówiący o comiesięcznym abonamencie.

Co dostajemy w zamian?

Tutaj najlepsze: to, że przedsiębiorca przechowuje nasze dane oraz...umożliwia nam kupowanie produktów na wyżej wymienionych stronach. Warto jednak zaznaczyć, że samo kupowanie też nie jest proste. Przeczytajcie poniższe zapisy regulaminu:

1. Towary i usługi oferowane w Serwisie nie stanowią oferty zawarcia umowy, tylko zaproszenie do składania ofert.

2. Przez złożenie zamówienia użytkownik składa spółce Pride ofertę zawarcia umowy sprzedaży zamówionych produktów. Umowy zawierane są wyłącznie w języku polskim.

3. Oferta wiąże tylko wówczas, jeśli spółka Pride niezwłocznie wyśle potwierdzenie jej otrzymania na adres e-mail wskazany przez użytkownika. Potwierdzenie takie nie stanowi jeszcze przyjęcia oferty przez spółkę Pride.

4. Oferta wiąże przez 90 dni od dnia jej złożenia przez użytkownika. Jeżeli spółka Pride nie wyśle w tym terminie na adres e-mail wskazany przez użytkownika potwierdzenia wysłania produktu, to oferta wygasa; w przeciwnym razie z chwilą otrzymania przez użytkownika potwierdzenia wysłania produktu zostaje zawarta umowa sprzedaży produktu. Potwierdzenie wysłania produktu uważa się za oświadczenie o przyjęciu oferty przez Pride.

Oznacza to więc, że konsument przez 90 dni może nie wiedzieć, czy jego oferta została przyjęta. Płatności musi jednak dokonać jeszcze w trakcie składania zamówienia na stronie internetowej.

Mechanizm działania serwisów 3czekolady.pl, 3pierniki.pl, 3cukierki.pl dokładnie opisany został na stronie Europejskiego Centrum Konsumenckiego. Zachęcam do lektury.

Tysiące poszkodowanych

Przeglądając Internet okazuje się, że mnóstwo internautów dało się naciągnąć. Na Facebooku powstała nawet grupa poszkodowanych. Obecnie znajduje się w niej ponad 700 osób.

UOKiK

Pod koniec 2013 roku sprawą podejrzanych sklepów zajął się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który na początku 2014 roku poinformował, że kieruje wniosek do odpowiednich instytucji na Cyprze z prośbą o zbadanie działalności spółki Pride.

Prokuratura

Wczoraj dziennikarz "Gazety Wyborczej" Jakub Wątora podzielił się kolejną szalenie istotną informacją w tej sprawie. Otóż działalności spółki przyjrzy się prokuratura, która wszczęła "dochodzenie o przestępstwo" polegające na "wprowadzaniu w błąd użytkowników stron internetowych 3czekolady.pl, 3cukierki.pl i ksiegarnia-meritum.pl".

Już nie 149 złotych...

Na koniec jeszcze jedno. We wszystkich artykułach na temat wspomnianych serwisów mowa jest o abonamencie w wysokości 149 złotych miesięcznie. Przeglądając jednak regulaminy znalazłem następujący zapis:

"Usługobiorca zobowiązany jest do uiszczenia miesięcznej opłaty abonamentowej wynoszącej dwieście jeden złotych z tytułu Usługi założenia i prowadzenia Konta (zwanej dalej „Abonamentem“), stanowiącej wynagrodzenie Pride za świadczoną przez niego Usługę założenia i prowadzenia Konta."

Jak widzicie, jeżeli teraz dacie się naciągnąć, będziecie musieli płacić już 201 złotych miesięcznie. Dotyczy to sklepów ze słodyczami. W sklepie z książkami dalej widnieje następujący zapis:

"Usługobiorca zobowiązany jest do uiszczenia miesięcznej opłaty abonamentowej wynoszącej sto czterdzieści dziewięć złotych z tytułu Usługi założenia i prowadzenia Konta (zwanej dalej „Abonamentem“), stanowiącej wynagrodzenie Pride za świadczoną przez niego Usługę założenia i prowadzenia Konta."

______________

Pamiętajcie, nic nie ma za darmo. Nie dajcie się naciągać. Nie rejestrujcie się nigdzie bez dokładnego przeczytania regulaminu.