4-gigabajtowa gratka dla graczy i posiadaczy Visty

OCZ Technology Group po raz kolejny postanowiła zrobić prezent graczom i zaprezentowała 4-gigabajtowe zestawy pamięci RAM. Firma skorzystała przy okazji z premiery systemu Vista i ogłosiła, że nowe kości przydadzą się przede wszystkim użytkownikom 64-bitowej wersji najnowszego OS-u Microsoftu.

DDR2 PC2-5400 "Vista Upgrade" sprzedawane są jako pojedyncza kość o pojemności 2 GB lub zestawy 2 x 2 GB. Układy taktowane są zegarem o częstotliwości 667 megaherców, do pracy wymagają napięcia 1,8 V, a ich timingi wynoszą 5-5-5-15. Firma bez groźby utraty gwarancji pozwala na takie podkręcenie kości, które będzie wymagało zwiększenia napięcia do 1,85 V.

Jednocześnie z układami PC2-5400 zadebiutowały DDR2 PC-6400 "Vista Upgrade". W tym przypadku mamy do czynienia z jedną lub dwoma 1-gigabajtowymi układami. Częstotliwość pracy tych kości to 800 MHz, a timingi 5-5-5-15.

Nowe kości OCZ na pierwszy rzut oka nie zachwycają osiągnięciami. Należy jednak pamiętać, że firma ta jest jednym z pierwszych przedsiębiorstw, które było w stanie wyprodukować 2-gigabajtowe układy. Składają się one bowiem albo z dużej liczby pojedynczych kości, albo z mniejszej, ale za to charakteryzujących się większą gęstością. A im większa liczba układów - lub im są one gęstsze - tym trudniej zwiększać częstotliwość zegara, z którym współpracują.