4-gigabajtowa karta CF

Firma Lexar Media wprowadza na rynek kartę pamięci CompactFlash o pojemności aż 4 GB. Można na niej zapisać np. 600 fotografii w trybie RAW o rozdzielczości 6 megapikseli każde!

Użytkownicy nieco bardziej standardowych cyfrówek będą mogli zapisać na 4-gigabajtowej karcie Lexara ok. 45 tys. zdjęć w formacie JPEG.

Prędkość przesyłu danych z karty do komputera producent określa na 40x. Oznacza to transfer w granicach 6 MB/s. Zawartość całej karty można zatem skopiować w ok. 10 minut, co jest wynikiem absolutnie akceptowalnym.

Aby jednak aparat poprawnie mógł współpracować z nową kartą, musi obsługiwać system zapisu plików FAT32. Większość dostępnych w sprzedaży cyfrówek potrafi współpracować z systemem FAT16, jednak jest już na rynku kilka modeli, które poradzą sobie z wymaganiami karty Lexar Media. Należą do nich: Canon Powershot G3, Canon Powershot G5, Canon Powershot S45, Canon Powershot S50, Canon EOS 10D, Canon EOS-1Ds, Kodak DCS 720X, Kodak 760, Kodak DCS Pro Back (wszystkie modele), Kodak DCS Pro 14n oraz Olympus E-1.

Cena karty wynosi, bagatela, 1500 USD.