4-gigabajtowe mikrodyski Cornice

W ofercie 1-calowych minidysków z serii "Storage Element" firmy Cornice znalazł się nowy dysk 4 GB. Posunięcie firmy może jednak wydawać się nieco spóźnione, zważywszy na fakt, że najwięksi jej konkurenci na rynku dysków 1-calowych mają już w ofercie urządzenia o pojemności 6 GB.

Napędy "Storage Elements" przeznaczone są głównie do zastosowań w przenośnych urządzeniach, m.in. odtwarzaczach muzycznych, telefonach komórkowych czy kamerach wideo. Nowy mikrodysk jest zabezpieczony przed mechanicznymi uszkodzeniami technologią Crash Guard II, która lepiej chroni powierzchnię dysku przed zarysowaniem w czasie ruchu.

Linia "Storage Elements" została zapoczątkowana w 2003 r., pierwszym jej przedstawicielem był dysk o pojmeności 1,5 GB. W późniejszym okresie dołączyły modele 2 i 3 GB. W maju tego roku Cornice zdecydowała się zaprzestać produkcji dwóch pierwszych wersji pojemnościowych w ramach ugody z firmą Seagate (pomiędzy oboma koncernami trwał spór o naruszenie praw patentowych).

Mikrodysk ma wejść do sprzedaży jeszcze w tym miesiącu. Producent podał na razie ceny hurtowe - 65 USD za 10 tys. sztuk.

Więcej informacji: Cornice.