4 powody, by kupić all in one PC i 2, żeby tego nie robić

Jeżeli zależy ci na komputerze prostym w obsłudze i o kompaktowych wymiarach, rozważ zakup modelu all in one.


Do wykonywania większości zadań biurowych nie jest wymagane stosowanie przesadnie skomplikowanego sprzętu komputerowego. Wsparcie aplikacji biurowych i nawet specjalistycznego oprogramowania, o łączeniu z siecią i dostępie do firmowych zasobów nie wspominając, zapewni każdy pecet. Jeżeli jednak zależy ci na prostocie obsługi i kompaktowych wymiarach, warto rozważyć inwestycję w komputery all in one.

Cechą charakterystyczną konstrukcji AiO, najbardziej odróżniającą je do typowych modeli stacjonarnych, jest integracja podzespołów z panelem wyświetlacza – wszystkie komponenty schowane są za ekranem LCD. Producenci najczęściej stosują energooszczędne wersje procesorów i zintegrowane układy graficzne. Nie są one tak szybkie jak ich pełnonapięciowe odpowiedniki, ale też nie wymagają stosowania dużych układów chłodzących i dobrze znoszą pracę w ciasnym wnętrzu monitora. To istotna cecha, bo w obudowie monitora przepływ powietrza jest minimalny, a w niektórych miejscach nie ma go wcale. Takie warunki pracy nie są też obce podzespołom montowanym w laptopach, dlatego są one często wykorzystywane do budowy komputerów AiO.

Zobacz również:

  • IdeaCentre AIO 3 Gen 6 - doskonały komputer domowy dla każdego

Komputer All in One - wyposażenie

Komputery All in One mają w swojej ofercie frimy: Lenovo, HP, Acer, Samsung, MSI, Dell i Asus. W tym gronie pierwsi trzej producenci zdecydowali się na wyodrębnienie biznesowych serii. Trudno jednak nakreślić wyraźną linię podziału między biznesowym a domowym komputerem AiO. Jeśli chodzi o wydajność, to z pewnością komputery do pracy należą do najtańszej grupy urządzeń, ale nie jest to regułą.

Najtańsze komputery AiO wyposażone są w matryce TN o przekątnej od 15 do 19 cali, pracujące w rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Za ich wydajność odpowiedzialne są procesory Intela z rodziny Atom lub energooszczędne jednostki z rodziny Pentium Celeron. Oferowana przez nie moc obliczeniowa nie jest zbyt wielka, zwłaszcza jak na dzisiejsze standardy, ale zapewnia odpowiedni poziom „mocy” do obsługi podstawowych zadań.

4 powody, by kupić all in one PC i 2, żeby tego nie robić

Lenovo ThinkCentre E73z to stylowy i jednocześnie dobrze wykonany komputer AIO, który sprawdzi się w każdej firmie. Wyposażony jest w uniwersalną podstawkę za pomocą, której można wygodnie regulować kąt położenia ekranu a nawet specjalną rączkę ułatwiającą przenoszenie komputera. Ma też komplet interfejsów bezprzewodowych (Wi –Fi, Bluetooth) szybką gigabitową kartę LAN. Lenovo zadbał też o dodatkowe oprogramowanie, które usprawnia korzystanie z komputera i zabezpiecza przechowane dane. Co ważne komputer dostępny jest z nowoczesnymi procesorami Intela czwartej generacji (Intel Core i7, Core i5 i Core i3).

Droższe wersje to już lepsze podzespoły, z procesorami Core i3, i5 i nawet i7 na czele – układy oferują dobry stosunek ceny do wydajności i można je wykorzystywać do bardziej zaawansowanych zadań, np. do tworzenia prezentacji multimedialnych. W górę idą też parametry monitora: pojawiają się matryce IPS wyświetlające obraz w rozdzielczości 1600 x 900 lub 1920 x 1080 pikseli. Część modeli wyposażona jest nawet w dotykowe matryce. W środowisku firmowym wydaje się to jednak zbędnym wydatkiem – charakter pracy biurowej, w przeciwieństwie do mobilnej, nie wymaga operowania dłońmi po ekranie, a ponadto nie wynaleziono jeszcze lepszej metody wprowadzania tekstu niż fizyczna klawiatura.

Kluczowe przy wyborze komputera all in one jest za to wyposażenie w gniazda i interfejsy. Najlepiej, gdy sprzęt ma przynajmniej kilka portów USB 3.0 umieszczonych z przodu obudowy, tak aby użytkownik miał do nich wygodny dostęp. Standardowym wyposażeniem komputerów AiO do pracy w firmach jest też gniazdo Kensington Lock, czyli zabezpieczenie antykradzieżowe, które umożliwia przymocowanie komputera do biurka lub innego elementu za pomocą stalowej linki.

Warto też zwrócić uwagę na interfejsy sieciowe – w tańszych modelach często stosowane są wolniejsze karty 10/100 MB, a karta Wi-Fi jest opcjonalnym wyposażeniem. Oczywiście, moduł łączności bezprzewodowej można dołożyć później, ale w tym wypadku akurat dopłacenie do konfiguracji nieco na wyrost ma więcej sensu. Pozwoli to przynajmniej częściowo zminimalizować problemy związane z rozbudową komputera, jakie opisaliśmy wcześniej.

Kupując komputer do pracy w firmie, nie zapomnijcie o takich „drobiazgach” jak matowe wykończenie ekranu, na którym nie będą powstawały przeszkadzające refleksy i odbicia świetlne. Warto też pomyśleć o uniwersalnej podstawce, która zapewni wygodną regulację położenia ekranu monitora. W tego typu podstawki wyposażone są np. niektóre komputery firm Lenovo i Acer. Takie modele należą jednak do wyjątków – większość konstrukcji all in one umożliwia regulację ekranu w poziomie tylko w niewielkim zakresie.