4 procesory w 1 - pierwszy w Polsce test P EE 840

W końcu doczekaliśmy się. Długo oczekiwane i szumnie zapowiadane dwurdzeniowe procesory trafiają do sklepów. Jako pierwsza redakcja w Polsce mieliśmy okazję przetestować pierwszy dwurdzeniowy procesor Intela - model Pentium Extreme Edition 840 taktowany z częstotliwością 3,2 GHz. Procesor ten jest o tyle ciekawy, że oprócz dwóch rdzeni (Smithfield) ma także uaktywnioną funkcję wielowątkowości (HyperThreading), co sprawia, że przez system operacyjny widziany jest jako 4 procesory ! Przy okazji przyjrzeliśmy się nowemu chipsetowi 955X wymaganemu do obsługi układów dwurdzeniowych.

Procesor P4 z podstawką LGA775

Procesor P4 z podstawką LGA775

Intel wprowadzając na rynek swój pierwszy dwurdzeniowy procesor od razu wystrzelił z grubej rury. Pentium Extreme Edition 840 to procesor potężnej mocy, jednak jak się przekonacie po wynikach testów aby z niej skorzystać potrzebne będzie odpowiednie wsparcie programowe. Układ ten przeznaczony jest teoretycznie dla najbardziej wymagających graczy, jednak w praktyce może spodobać się także użytkownikom wydajnych stacji roboczych czy nawet prostszych serwerów. W końcu do niedawna konfiguracja tego typu była uznawana za całkiem przyzwoity serwer SOHO. Dwa rdzenie procesora są fizyczne, natomiast funkcja HT sprawia, że system operacyjny korzysta także z dwóch dodatkowych rdzeni wirtualnych. Wizualnie procesor ten niczym nie różni się od pozostałych modeli z podstawką LGA775. Zastosowany, firmowy układ chłodzenia pracuje cicho - wentylator obraca się z prędkością jedynie 2500 obrotów na minutę. Technologia Enhanced SpeedStep dynamicznie reguluje napięcie procesora i częstotliwość taktowania, w zależności od zapotrzebowania na "moc". System ten pracuje na zasadach podobnych jakie znane są użytkownikom notebooków z technologią Centrino.

Dane techniczne procesora P EE 840

Dane techniczne procesora P EE 840

W testach naszego autorskiego (mówimy o w tym momencie nie tylko o naszej redakcji lecz o wszystkich redakcjach PC World, które rozlokowane są na całym świecie) benchmarku WorldBench 5 system na bazie nowego Pentium pokazał się z bardzo dobrej strony. W kluczowych testach multimedialnych i wielozadaniowych (multitasking, czyli umiejętność wykonywania przez komputer kilku zadań jednocześnie) układ ten wykazał wyraźnie widoczne wzrosty wydajności. Zgodnie z przewidywaniami, w aplikacjach nie potrafiących korzystać z wielowątkowości, procesor nie wykazał żadnych przewag nad modelami jednordzeniowymi. WorldBench 5 to aplikacja podobna do znanego SysMarka. Symuluje pracę komputera w rzeczywistych aplikacjach wykorzystywanych przez bardziej i mniej zaawansowanych użytkowników. Więcej o niej możecie dowiedzieć się pod adresem www.wolrdbench.com . Wśród aplikacji wykorzystywanych do testów przez WorldBench 5 są:

Specyfikacja procesora P EE 840

Specyfikacja procesora P EE 840

-ACD Systems ACDSee PowerPack 5.0

-Adobe Photoshop 7.0.1

-Adobe Premiere 6.5

-Ahead Software Nero Express 6.0.0.3

-Discreet 3ds max 5.1 (DirectX)

-Discreet 3ds max 5.1 (OpenGL)

-Microsoft Office XP with SP-2

-Microsoft Windows Media Encoder 9.0

-Mozilla 1.4

-Musicmatch Jukebox 7.10

-Roxio VideoWave Movie Creator 1.5

-WinZip Computing WinZip 8.1

Specyfikacja platformy testowej

Specyfikacja platformy testowej

Na pierwszy ogień do testów trafił model P EE 840. Kolejnymi procesorami dwurdzeniowymi, które mamy nadzieję już wkrótce Wam zaprezentować będą układy serii Pentium D. Do ich obsługi wystarczy chipset 945. Model 840 działa z chipsetem i955X. Dwurdzeniowe układy wyposażone są w dwa fizyczne rdzenie umieszczone w jednej obudowie. Mają one do dyspozycji po 1 MB pamięci podręcznej (łącznie jest więc 2 MB pamięci L2). Modele serii D niestety nie będą miały aktywnego HyperThreadingu.

Wszystkie nowe układy dwurdzeniowe Intela posiadają rozszerzenia 64-bitowe i pracują z szyną systemową 800 (wersja P EE 840) lub 1066 MHz.


Zobacz również