4 rdzenie Intela - pierwsze testy

Podczas konferencji technologicznej IDF 2006 Intel zaprezentował kilka modeli w pełni funkcjonalnych procesorów 4-rdzeniowych, m.in. Intel Core 2 Extreme, Intel Core 2 Quad oraz Xeon 5300. Jako, że niektóre z nich pojawią się w sklepach jeszcze przed końcem bieżącego roku, warto im się przyjrzeć nieco bliżej i zastanowić się komu tak naprawdę 4 rdzenie mogą przynieść wymierne zyski jeśli chodzi o wydajność. W trakcie IDF mogliśmy przeprowadzić też pierwsze "testy" najszybszych procesorów dla graczy, czyli przyszłego Core 2 Extreme QX6700, który będzie można kupić jako pierwszy procesor 4-rdzeniowy. Jako jego rywal stanął dotychczasowy lider wydajności, dwurdzeniowy Intel Core 2 Duo X6800.

W listopadzie będzie można kupić pierwsze procesory 4-rdzeniowe Intela. Będą to najdroższe modele dla graczy i użytkowników poszukujących wydajnych stacji roboczych. Pojawią się także pierwsze 4-rdzeniowe procesory serwerowe. Procesory serii Extreme będą wydzielały zbliżone ilości ciepła co modele starszej generacji. Podczas gdy najszybszy oferowany obecnie układ X6800 zużywa ok 90 W energii to Core 2 Extreme wymagał będzie 130 W. Jest to spowodowane podwojeniem liczby rdzeni.

O ile szybciej

4 rdzenie Intela - pierwsze testy

Core 2 Quadro to dwa połączone na jednym kawałku krzemu procesory Core 2 Duo

Spodziewany wzrost wydajności w stosunku X6800 to 70 %. Można zapytać czemu "tylko" 70%, a nie np. 80 czy 90. Dopowiedź jest stosunkowo prosta. Po pierwsze procesor ten mając więcej rdzeni, część ze swoich zasobów musi przeznaczyć na rozdzielanie zadań pomiędzy poszczególne jednostki obliczeniowe. Clovertown i Kentsfield to de facto dwa procesory Core 2 Duo w jednej obudowie. Intel planuje wprowadzenie monolitycznych układów 4-rdzeniowych (m.in. ze współdzieloną pamięcią podręczną) dopiero wraz z przejściem na proces produkcyjny w wymiarze 45 nm (2008 rok). Po drugie, w celu zachowania zużycia energii na akceptowalnym poziomie Intel obniżył w czterordzeniowcu taktowanie o 10 %. Efektywne zarządzanie zadaniami to jedno z większych wyzwań przed którym stoją producenci procesorów wielordzeniowych. Tak jak to miało miejsce w przypadku technologii Hyper Threading, może okazać się, że w określonych przypadkach źle zarządzany proces obliczeniowy może spowodować spadek wydajności na procesorze 4-rdzeniowym w stosunku np. do procesora 2-rdzeniowego. AMD i Intel mają zatem sporo pracy przy stworzeniu dobrych algorytmów zarządzających poszczególnymi zadaniami, które mają w układach przyszłej generacji znaleźć się w tzw. "supermózgach" czyli jednostkach nadrzędnych nad kilkudziesięcioma procesorami specjalizowanymi w wykonywaniu określonych zadań. Zanim jednak doczekamy się tak wyspecjalizowanych procesorów użytkownicy serwerowi, zaraz po domowych, otrzymają 4-rdzeniowy procesor Clovertown. Układ ten - nazwany Xeon 5300, w stosunku do aktualnie dostępnego Xeona 5100 ma być o 50 % szybszy.

Zobacz również:

  • Intel wypuszcza pierwszy sterownik w wersji beta dla systemu Windows 11