4 rdzenie dla ekstremalnego gracza

Premiery całkowicie nowych modeli procesorów zdarzają się niezwykle rzadko. Tymczasem na przełomie roku Intel i AMD zaprezentują nowe modele CPU, po których można się spodziewać zupełnie nowej jakości. Procesor Intela to pierwszy układ tego producenta kryjący się dotychczas pod kryptonimem Presler. Składa się z dwóch rdzeni Cedar Mill wykonanych po raz pierwszy w technologii 65 nm. Jako że procesor ten ma aktywną funkcję HyperThreading, przez system operacyjny oraz aplikacje widziany jest jako 4 logiczne procesory. Z kolei konkurencyjny procesor AMD to flagowy model tej firmy. Oficjalnie nie pojawił się jeszcze na rynku więc nie możemy Wam przekazać pełni informacji na jego temat. Uchylimy jednak rąbka tajemnicy, bo w kontekście bezpośredniego konkurenta linii Intel Extreme Edition, pominięcie go byłoby po prostu nietaktem.

Extreme Edition 955 to pierwszy procesor firmy Intel, który wykonany jest w najnowocześniejszym procesie technologicznym 65 nm. W porównaniu z dotychczas stosowanym procesem 90 nm można by się spodziewać znacznego zwiększenia częstotliwości pracy przy jednoczesnym ograniczeniu ilości ciepła wydzielanego przez układ. Te zalety są szczególnie cenne w przypadku procesorów przeznaczonych do komputerów przenośnych, gdzie liczy się długi czas pracy na bateriach. Jednak Intel rozpoczął prezentację zalet nowego procesu od układu przeznaczonego dla graczy i najbardziej wymagających użytkowników, gdzie kwestie energooszczędności spadają na dalszy plan.

4 rdzenie dla ekstremalnego gracza

Procesor Intel Pentium 4 z podstawką LGA775 wizualnie nie różni się od modelu Extreme Edition 955. Różnice są jednak istotne jeśli chodzi o architekturę wewnętrzną oraz proces technologiczny.

Nowy procesor, opracowywany pod kryptonimem Presler, jest bezpośrednim następcą procesorów Pentium D 840 (Smithfield). Złożony jest z dwóch rdzeni Cedar Mill, które są odpowiednikami procesora Prescott, produkowanymi w procesie 65 nm. Wynika z tego, że układ Pentium Extreme Edition 955 oferuje dwa rdzenie, z których każdy ma włączoną obsługę wielowątkowości. Dzięki temu postrzegany jest jako 4 jednostki logiczne zarówno przez system operacyjny jak i aplikacje.

Usprawnione Pentium

Nowy procesor oferuje jedną istotną zmianę, która powinna zmniejszyć mankamenty architektury procesora. Ponieważ obydwa rdzenie korzystają z tej samej szyny danych, jej przepustowość często okazuje się niewystarczająca, co w rezultacie wpływa na obniżenie wydajności procesora. Przyspieszenie magistrali systemowej z 200 do 266 MHz z czterema przesłaniami w każdym takcie powoduje, że Pentium Extreme Edition 955 ma o 1/3 większą przepustowość niż produkt poprzedniej generacji. Z tego też wynikały problemy pierwszych producentów płyt głównych, którzy testowali ten procesor z układami sterującymi nie dostosowanymi do obsługi procesora dwurdzeniowego i pracy z FSB 266 MHz. Oznacza to, że nowy procesor wymaga nowej płyty głównej z chipsetem Intel 975X.

Od środka procesor nie różni się praktycznie niczym od swojego poprzednika, z wyjątkiem tego, że każdy rdzeń zawiera dwukrotnie powiększoną pamięć podręczną drugiego poziomu. Tak więc w procesorze tym wykorzystano 2 x 2 MB pamięci cache, jednak pracuje ona w najmniej wydajnym trybie, bez możliwości współdzielenia przez oba rdzenie.

4 rdzenie dla ekstremalnego gracza

Athlon FX-57 to ostatni jednordzeniowy procesor AMD z serii dla wymagających graczy. Nowy to szybsza wersja dwurdzeniowych modeli X2

Poza tym procesor wyposażony jest we wszystkie rozwiązania, które już występowały w produktach tej firmy. Obsługuje 64-bitową listę rozkazów EM64T zgodną z AMD64, obsługuje też instrukcje zestawów SSE-SSE3. Najnowszym rozwiązaniem opracowanym przez Intela jest technika wirtualizacji, umożliwiająca jednoczesne, wydajne działanie kilku systemów operacyjnych.

Produkcja procesora w nowoczesnym procesie technologicznym pozwoliła na zwiększenie częstotliwości pracy z 3,2 do 3,46 GHz, tj. o około 8,1 proc. Niestety, wymagania odnośnie zasilaczy oraz układów chłodzących pozostały takie same. Pentium Extreme Edition 955 charakteryzuje się maksymalną mocą (TDP) 130 W i to mimo niższego napięcia zasilającego 1,2 V.

Zaskakująca konkurencja

Wszyscy klienci oczekiwali, że AMD, które pół roku temu zaprezentowało procesor Athlon 64 FX-57, pracujący z częstotliwością 2,8 GHz do końca 2005 roku pokaże procesor działający z częstotliwością 3,0 GHz, oznaczony jako FX-59. Tymczasem nowy układ, którego nazwy nie znamy ;), a którego oficjalna premiera odbędzie się na początku stycznia 2006, pracuje z częstotliwością niższą (nie powiemy Wam niestety jaką), ale... również jest procesorem dwurdzeniowym. Jest więc w prostej linii kontynuatorem linii X2 i powinien nosić oznaczenie ok. 5200+.

Tak jak pozostałe procesory z serii AMD dla wymagających graczy, nowy model ma odblokowany mnożnik, dzięki czemu w prosty sposób można zwiększyć jego osiągi. W czasie testów, przy użyciu standardowego chłodzenia i przy domyślnym napięciu zasilającym 1,35 V uzyskaliśmy stabilną pracę z częstotliwością wyższą niż nominalna.

Nowy procesor AMD nie różni się wewnętrznie od swoich poprzedników (Toledo). Wymaga jednak lepszego chłodzenia, bowiem maksymalna moc termiczna określona jest na 110 W podczas, gdy w modelu X2 4800+ wynosiła 95 W. Nowy procesor może więc wymagać lepszego układu chłodzącego od dotychczas stosowanego. Natomiast nie wymaga nowej płyty głównej - większość płyt z układami sterującymi z rodziny NVIDIA nForce 4 będzie bez problemu obsługiwać ten procesor, o ile tylko zostaną przygotowane odpowiednie BIOSy.

Wydajność

4 rdzenie dla ekstremalnego gracza

Płyta główna Intela z chipsetem 975X to bardzo nowoczesna konstrukcja. Zawiera aż 3 porty PCI Express x16 (zgodne elektrycznie) w których można zainstalować np. dwie karty graficzne ATI pracujące w trybie CrossFire.

Konfiguracja platformy sprzętowej: procesor Intel Extreme Edition 955, płyta główna Intel D975XBX, 2x512 DDR II 667 Geil, dysk twardy Maxtor MaxLine III 250 GB SATA 150, platforma AMD - procesor AMD Athlon xxx, płyta główna Asus A8N-SLI Premium, 2x512 MB DDR400, dysk twardy Maxtor MaxLine III 250 GB SATA 150, system operacyjny Windows XP Pro x64.

4 rdzenie dla ekstremalnego gracza

Wyniki testów wydajności 4 modeli procesorów dwurdzeniowych AMD i Intel - 2 najdroższe i 2 najtańsze

Nowe procesory przetestowaliśmy w naszym zestawie testów dla procesorów, dodatkowo sprawdziliśmy wydajność w grze Quake 4 z odpowiednią łatą, która pozwala częściowo wykorzystać możliwości procesorów wielordzeniowych. Procesor AMD okazał się szybszy średnio o 23 proc i w większości testów wygrywa. Zdarzają się jednak testy, np. Quake 4 uruchomiony w najwyższej jakości, gdy Pentium okazuje się nieznacznie szybsze. Analizując wyniki testów warto zauważyć, że w końcu konsumenci kupujący procesory wielordzeniowe mają powody do zadowolenia. Nie tylko uzyskają większą wydajność podczas pracy z wieloma aplikacjami użytkowymi, ale jak wykazują sygnały docierające od producentów gier, także w najnowszych produkcjach rozrywkowych. Na jakie korzyści można liczyć pokazuje gra Quake 4, która po zastosowaniu uaktualnienia umożliwiającego wykorzystanie procesorów wielordzeniowych przyspiesza o około 20 proc.

Ceny obu procesorów powinny oscylować w okolicach 4500 zł.