4 rdzenie w dobrej cenie...ale czy warto?

Co kupić: procesor 4- czy 2-rdzeniowy? To pytanie zadaje sobie wielu z was. Do niedawna wybór był prosty i najczęściej podyktowany niższą ceną układów 2-rdzeniowych. Wraz z wprowadzeniem przez AMD niedrogiego Phenoma 9500 sytuacja zmieniła się. Teraz w podobnej cenie można kupić taktowany z wyższą częstotliwością procesor 2-rdzeniowy lub czterordzeniowca z wolniejszym zegarem. Dodatkowo Intel nie odpuszcza konkurencji i lada dzień zaprezentuje swój najnowszy 45-nanometrowy, ekonomiczny procesor 4-rdzeniowy Core 2 Quad 9300. Sprawdziliśmy w testach, czy istotnie jest tak szybki jak przewidywano. Aby wybór nie był za prosty kilka tygodni temu Intel odświeżył linię procesorów 2-rdzeniowych, które jak dowiodły nasze testy, oferują bardzo dobry stosunek wydajności do ceny. Konfrontacja najnowszych modeli procesorów AMD i Intela pozwoli nam na wyciągnięcie wniosków, które układy są obecnie najszybsze, a które oferują najlepszy współczynnik wydajności do ceny.

AMD Phenom występował już w redakcyjnych testach. Jako pierwsi w Polsce zaprezentowaliśmy jego recenzję w artykule AMD Phenom kontra Intel Penryn - pierwszy test w Polsce . Jako że we wskazanym materiale opisaliśmy wszelkie nowinki układu AMD nie będziemy się tym razem powtarzać i zainteresowanych odsyłamy do wcześniejszego artykułu.

Chcemy jednak dodać, że pierwsze testy Phenoma przeprowadziliśmy w atmosferze sporego zamieszania. AMD co chwila torpedowało nas informacjami, wg których nasza platforma testowa (dostarczona zresztą przez samo AMD) była "wybrakowana", płyta główna ASUSA miała być wyjątkowo wolna przez co procesor nie miał możliwości pokazania pełni swoich możliwości. Winę za ten stan rzeczy miał również ponosić błąd w procesorze, który AMD odkryło praktycznie bezpośrednio przed premierą układu. Na poprawki nie było już czasu, a warto wiedzieć, że wszystkie aktualnie oferowane układy (do serii B2 włącznie) obarczone są tą fabryczną niedoskonałością. Chodzi o błąd związany z pamięcią podręczną 3 poziomu, który w szczególnych przypadkach może doprowadzić do zawieszenia systemu.

Zobacz również:

  • Tesla sięga po procesory AMD Ryzen! Trafią do Tesli Model Y
  • Procesory Alder Lake-P trafiają do producentów
4 rdzenie w dobrej cenie...ale czy warto?

Podstawka Phenoma AM2+ jest kompatybilna ze starszą AM2

To twierdzenie AMD w które wypada nam wierzyć (jeśli firma przyznaje się sama do błędu to coś musi być na rzeczy) lecz z naszego doświadczenia wynika - a mieliśmy już w testach kilka procesorów Phenom - że zawieszenia systemu praktycznie się nie zdarzają. Nawet gdy procesor pracuje pod pełnym obciążeniem obarczony zadaniami obliczeniowymi powodowanymi przez wymagające benchmarki żadne problemy ze stabilnością nie występują. Co więcej, w panelu sterowania Overdrive, który pozwala na sterowanie parametrami procesora z poziomu systemu operacyjnego znajduje się specjalny przełącznik, który programowo pozwala obejść potencjalny problem z błędem pamięci. Można tę funkcję włączyć lub wyłączyć.

W naszych testach ustawialiśmy procesory Phenom w trybie "agresywnym", który teoretycznie narażał nas na wystąpienie błędu, w praktyce jednak nigdy nie doświadczyliśmy żadnych problemów. Można więc powiedzieć, że dla przeciętnego użytkownika błąd w procesorze Phenom jest całkowicie nieistotny i istnieje duże prawdopodobieństwo że w czasie użytkowania takiego komputera nie napotkamy nigdy na anomalie związane z pracą CPU. Jeśli jednak za nic w świecie nie chcecie procesora z "błędem", to musicie poczekać na nową serię Phenomów 9550 i 9650, które pojawią się w sklepach po targach CeBIT 2008, czyli w marcu.

4 rdzenie w dobrej cenie...ale czy warto?

Testowany model to Phenom 9500. CPU-Z rozpoznaje go prawidłowo

W naszych wstępnych, premierowych testach zaznaczaliśmy, że do prezentowanych wyników należy podchodzić z pewną ostrożnością. Dmuchaliśmy na zimne, choć uwagi AMD odnośnie niedoskonałości naszej platformy testowej nie były dla nas w pełni przekonujące. Tym razem do testów wzięliśmy sklepowe procesory Phenom i finalną, uważaną za jedną z najszybszych dostępnych płytę głównych z podstawką AM2+ Gigabyte GA-MA790FX-DQ6. Zbudowano ją w oparciu o topowy chipset AMD 790FX kompatybilny z najnowszymi procesorami i obsługującymi wszelkie nowinki w postaci PCI Express 2.0 oraz interfejsu komunikacyjnego Hyper Transport w wersji 3.0. Tak jak się domyślaliśmy powtórne testy praktycznie potwierdziły początkowo zmierzoną wydajność. Niewielkie wzrosty zanotowaliśmy jedynie w grach lecz wynikają one z pojawienia się nowych uaktualnień dla oprogramowania.

4 rdzenie w dobrej cenie...ale czy warto?

Rdzeń procesora Phenom