40-calowe OLED-y już w 2009?

Japońska firma Sumitomo Chemical zapowiedziała, że w 2009 r. zamierza rozpocząć masową produkcję dużych wyświetlaczy OLED (Organic Light-Emitting Display) - donosi agencja prasowa JiJi Press. Z zapowiedzi koncernu wynika, że będą to ekrany o przekątnych zaczynających się od 40".

Niestety, na razie przedstawiciele firmy nie ujawnili zbyt wielu informacji na ten temat - wiadomo jednak, że Sumitomo Chemical zamierza wkrótce rozpocząć poszukiwanie partnerów, którzy mogliby uczestniczyć w procesie projektowania takich urządzeń. Koncern ujawnił również, że większość jej produkcji będzie sprzedawana innym firmom, które wykorzystają ekrany OLED w swoich urządzeniach. Pierwsze takie telewizory mogą pojawić się na rynku jeszcze w 2009 r.

Sumitomo Chemical pracuje już nad własną technologią produkcji "organicznych" wyświetlaczy - z pierwszych zapowiedzi wynika, że będzie to metoda oparta na procesie zbliżonym do drukowania atramentowego. Przedstawiciele firmy twierdzą, że pozwoli na ograniczenie kosztów produkcji oraz łatwe wytwarzanie wyświetlaczy o dużych rozmiarach.

O technologii OLED głośno jest od kilku lat - jej promotorzy zwracają uwagę na fakt, iż telewizory charakteryzują się (w porównaniu z LCD) wyższym kontrastem, krótszym czasem reakcji oraz tym, iż ekran taki nie wymaga podświetlenia (ponieważ wykonano go z materiału elektroluminescencyjnego, który sam emituje światło) - może więc być zdecydowanie cieńszy od konkurencyjnych rozwiązań. Mimo tych zalet, dopiero jedna firma - Sony - zdołała wprowadzić do sprzedaży takie urządzenie (kilku innych producentów już to zapowiedziało).