40-calowy OLED Samsunga

Koncern Samsung stworzył największy jak do tej pory wyświetlacz zbudowany w technologii OLED - o przekątnej ekranu 40 cali. Do tej pory największym "organicznym" wyświetlaczem był 21-calowy prototyp firmy Seiko Epson.

Samsung prezentuje 40-calowy telewizor OLED

Samsung prezentuje 40-calowy telewizor OLED

Technologia OLED (Organic Light Emitting Diode) typowana jest na następce LCD - bazuje ona na zjawisku zwanym elektroluminescencją. Polega ono na tym, że pewne cząstki organiczne emitują światło, gdy płynie przez nie prąd. Według ekspertów urządzenia wykorzystujące diody organiczne mają właściwie same zalety: są od klasycznych wyświetlaczy tańsze, cieńsze, łatwiejsze do wyprodukowania. Mają również zapewniać lepszą jakość obrazu, który jest przede wszystkim bardziej kontrastowy, jaśniejszy i zawierający bardziej nasycone kolory niż wyświetlany przez panele LCD.

Samsung prezentuje 40-calowy telewizor OLED

Samsung prezentuje 40-calowy telewizor OLED

Skonstruowany przez Samsunga wyświetlacz jest prawie czterokrotnie większy od największego do tej pory wyświetlacza OLED - 21-calowego urządzenia koncernu Seiko Epson. Japońska firma co prawda zaprezentowała wyświetlacz 40-calowy, ale składał się on z czterech 20-calowych paneli. Wyświetlacz Samsunga to 1 panel.

Co ciekawe, podczas tworzenia prototypu zastosowano proces produkcyjny bardzo podobny do tego, w jakim wytwarzane są wyświetlacze LCD - oznacza to, że duże wyświetlacze OLED będzie można produkować na istniejących już liniach produkcyjnych, co zasadniczo może wpłynąć na obniżenie ceny tych urządzeń.

Rozdzielczość wyświetlacza to 1280 x 800 pikseli, kontrast - 5000:1, zaś jasność 600 cd/m2. Oficjalna prezentacja urządzenia odbędzie się podczas wystawy Society for Information Display, która odbędzie się w dniach 24 - 27 maja w Bostonie.


Zobacz również