40 lat mainframe

Komercyjna historia przemysłu IT rozpoczęła się 7 kwietnia 1964 r. Wtedy to bowiem zaprezentowano IBM System/360 - pierwszy system klasy mainframe. Od tej pory, użytkownicy mieli możliwość skalowania zakupionej platformy obliczeniowej. Dotychczas, zmiana komputera oznaczała wymianę całego systemu od początku - przedsięwzięcie gigantyczne, biorąc pod uwagę zarówno wielkość ówczesnych komputerów, jak i wysokości poniesionych kosztów. Premiera System/360 nie dla wszystkich jednak była niespodzianką...

Dwa tygodnie wcześniej ponad 200 menedżerów z branży komputerowej zostało poinformowanych o tym wydarzeniu przez pierwszy numer biuletynu, inaugurujący działalność International Data Corporation (IDC), której założycielem jest Patrick J. McGovern. Pierwsze wydanie nosiło nazwę EDP Industry and Market Report. Od koloru papieru, na którym został wydrukowany biuletyn wzięła się późniejsza nazwa raportu - The Gray Sheet.

40 lat mainframe

System/360 oraz pierwszy raport IDC dały początek nowym gałęziom przemysłu, które dziś są warte miliardy USD. IBM w ciągu minionych 40 lat zwiększył przychody z 3 do 46 mld USD, a wartość całej branży wynosi ponad cztery razy więcej. Publikowany przez IDC Gray Sheet stanowił podwaliny pod całą gamę produktów obejmujących raporty z wielu dziedzin IT, analizy rynkowe oraz konferencje poświęcone trendom technologicznym i ich zastosowaniu w praktyce. Dziś badania rynku IT to wielomiliardowy przemysł. Żadna inna branża w historii nie odnotowała tak gwałtownego wzrostu w tak krótkim czasie.

Jednak w 1964 roku nie brakowało sceptyków. Według magazynu Fortune, IBM, wprowadzając System/360, podjął się ryzyko o wartości 5 mld USD. Niepowodzenie projektu mogło oznaczać bankructwo Big Blue. Wątpliwości inżynierów komputerowych budził ewidentny koniec ery ich supremacji - od tej pory programiści nie mieli już bezpośredniego wpływu na konfigurację platformy obliczeniowej. W chwili powstania IDC oraz systemu /360 w użyciu znajdowało się ok. 17 tys. komputerów. Zaledwie jedno na 20 przedsiębiorstw było stać na zakup tego typu maszyny -za ówczesne 700 tys. USD. Nie istniał jeszcze rynek oprogramowania, a aplikacje były pisane pod konkretne potrzeby klienta. Wiele firm produkujących komputery wycofało się z tej działalności, nie doczekawszy lepszych czasów przez 10 lat od 1964 r. Wśród nich byli tacy giganci przemysłu elektronicznego jak RCA, General Electric czy Xerox. Do tej pory branża komputerowa wymaga stalowych nerwów. W ciągu pięciu lat liczba komputerów pracująych w korporacyjnych zastosowaniach skoczyła do 90 tys.

Lata 60. przyniosły kilka przełomowych wydarzeń m.in.:

- W 1964 r. General Electric wygrało przetarg na dostawę systemu komputerowego dla Massachusetts Institute of Technology (MIT). Projekt o nazwie MAC, jest urzeczywistnieniem opracowanej wcześniej przez naukowców MIT idei komputerów z podziałem czasu, pozwalających wielu użytkownikom na jednoczesne korzystanie z systemu. MAC dał początek komputerowym sieciom - protoplastom Internetu.

- Federal Communication Commisions (FCC) uznaje, że podłączanie komputerów do amerykańskiej sieci telefonicznej nie wymaga regulacji Komisji. Decyzja zapadła w 1966r.

- W 1969 IBM rozpoczyna oddzielną sprzedaży aplikacji i sprzętu, co daje początek przemysłowi produkcji oprogramowania.

- W tym samym roku amerykański departament sprawiedliwości wszczyna antymonopolowe postępowanie przeciw Big Blue, na wniosek wielu innych producentów. IBM przez ponad dekadę dowodzi przed sądem swej "niewinności". Sprawa zostaje zawieszona w 1982 r. Do tego czasu zmienia się sytuacja na rynku i wiele oskarżeń staje się bezpodstawne.

- Dennis Ritchie i Ken Thompson z Bell Laboratories pracują nad projektem Multics, którego celem jest stworzenie wielozadaniowego systemu operacyjnego. Bell zarzucił projekt po siedmiu latach. Ritchie i Thompson realizowali go dalej, czego efektem jest system Unix.

W połowie lat 60. IDC rozsyła magazyn branżowy do amerykańskich informatyków i menedżerów, zachęcając ich do wypełniania ankiet, poświęconych zastosowaniu technologii komputerowych. Ogromny odzew powoduje, że w 1967 roku IDC publikuje pierwszy numer Computerworld.

Dokładnie 40 lat pózniej IBM wprowadza na rynek platformę zSeries 890, kierowaną kierowana do przedsiębiorstw średniej wielkości. Zamiarem Big Blue jest m.in. nakłonienie dotychczasowych klientów korzystających z jeszcze z System/360 oraz System/390, do migracji na bardziej nowoczesne rozwiązania klasy zSeries. Ceny modeli z rodziny z890 rozpoczynają się od 200 tys. USD. Rok wcześniej miała miejsce premiera zSeries 990.