40. rocznica lądowania na Księżycu

Weźcie udział w misji Apollo 11 na stronie internetowej uruchomionej przez NASA. Następnie obejrzyjcie poprawiony i podrasowany najnowszymi narzędziami wizualnymi film z lądowania na Księżycu, dowiedzcie się jakich komputerów używali wówczas astronauci i pobierzcie aplikacje, które pomogą Wam w badaniach kosmosu. Upamiętnienie 40-stej rocznicy lądowania na księżyc zakończcie zaś... Refleksją nad tym czy to wszystko nie jest tylko mistyfikacją.

Polecamy:

Lunar Reconnaissance Orbiter - rysunek koncepcyjny

Wspomniana w artykule sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) jest już na orbicie Księżyca. LRO przejdzie 60-dniową fazę testową, podczas której naukowcy szczegółowo sprawdzą wszystkie sześć specjalistycznych urządzeń będących na jego wyposażeniu. Przez kolejne 10 miesięcy ma krążyć wokół satelity - jej zadania są podobne do celów sond Lunar Orbiter sprzed ponad 40 lat: wykonać mapę powierzchni Księżyca i wyznaczyć najlepszy punkt do ewentualnego lądowania misji załogowej.

Czytaj więcej: LRO już na orbicie Księżyca. Trwają testy

Zobacz także:

Przydatne strony:

40-sta rocznica lądowania na Księżycu nie tylko przypomina o jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach ludzkości, ale oferuje również mnóstwo atrakcji dla internautów.

W artykule przedstawiamy przegląd ciekawych miejsc i zasobów Sieci, które pozwolą Wam dowiedzieć się wszystkiego na temat misji Apollo 11. Na koniec warto będzie zadać sobie pytanie: czy to wszystko działo się naprawdę?

Weź udział w misji Apollo 11 - na stronie internetowej

Muzeum i Biblioteka Prezydencka im. John F. Kennedy uruchomiła dziś interaktywną stronę internetową wechoosethemoon.org, dzięki której internauci mogą prześledzić cały przebieg misji Apollo 11 wraz z lądowaniem na Księżycu.

Po wejściu na stronę naszym oczom ukazuje się animacja, która prezentuje statek kosmiczny z trzema amerykańskimi astronautami na pokładzie (przypomnijmy: Neil Armstrong, Michael Collins oraz Buzz Aldrin). Na stronie znajdujemy również m.in. ramkę z oryginalnymi komunikatami wysyłanymi przez astronautów do centrum kontroli lotów w Houston oraz wiele zdjęć obrazujących kolejne etapy misji.

Serwis jest aktualizowany zgodnie z chronologią przebiegu misji Apollo. Aktualizacje podzielono na 11 części. Wirtualne lądowanie na Księżycu nastąpi dziś około godziny 22:17. Wtedy też w serwisie dostępne będą wszystkie zgromadzone materiały dotyczące Apollo 11.

Pamiętajcie aby podczas przeglądania witryny mięć włączone głośniki - co pewien czas emitowane są rozmowy pomiędzy astronautami, a centrum kontroli lotów.

Strona najlepiej działa pod przeglądarką Mozilla Firefox 3.5.

Lądowanie na Księżycu w HD

Z okazji 40-lecia lądowania na Księżycu NASA udostępniła zestaw filmów HD przedstawiających wybrane fragmenty misji Apollo 11. Wszystkie materiały możecie pobrać z naszego serwera:

- Filmy z misji Apollo 11

- Filmy z misji Apollo 11 (skrót)

- Filmy z misji Apollo 11 (flaga na Księżycu)

- Filmy z misji Apollo 11 (pierwsze kroki na Księżycu)

- Filmy z misji Apollo 11 (spacer po Księżycu)

Materiały wideo zostały odnowione przez firmę Lowry Digital z Burbank, która wcześniej zajęła się między innymi nową wersją tytułu "Casablanca". Zdaniem NASA, firma dysponuje najlepszą technologią do realizacji podobnych projektów. Według Associated Press odnowienie filmu do wskazanej jakości kosztuje około 230,000 dolarów.

Więcej informacji na temat projektu odnawiania materiałów wideo z lądowania na Księżycu znajdziecie w materiale telewizyjnym IDG:

NASA planuje udostępnienie dłuższej wersji filmu we wrześniu, kiedy proces odnawiania dobiegnie końca. Zapowiedziano także zaprezentowanie całego spaceru księżycowego w wysokiej rozdzielczości.

Warto dodać, że NASA oprócz retuszu materiałów wideo bardzo aktywnie odświeża również swoje archiwalne zasoby zdjęć Księżyca. Możecie o tym przeczytać w artykule "Wyzwanie retuszera - archiwalne fotografie Księżyca".


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: