430 mln internautów

Prawie 430 mln osób na całym świecie ma dostęp do Internetu - tak wynika z raportu przedstawionego przez firmę Nielsen//NetRatings.

Firma Nielsen//NetRatings opublikowała we wtorek raport, z którego wynika, że 429 mln osób na całym świecie korzysta z Internetu. Prawie połowa z nich (41%) mieszka w USA i Kanadzie, 27% to mieszkańcy Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, 20% - Azji, zaś 4% -Ameryki Łacińskiej.

Według raportu, najwięcej osób łączy się z Internetem z domu. Nawet osoby, które mają dostęp do sieci w pracy, deklarują, że chętniej surfują po Internecie, siedząc w domowych pieleszach. Takich osób nie ma jednak zbyt wiele - szczególnie w Europie. "Jedynie w co czwartym europejskim domu znajduje się komputer podłączony do Internetu. To mało: Internet jest w co trzecim domu w Azji Południowo-Wschodniej oraz w co drugim w USA" - mówi Richard Goosey z Nielsen//NetRatings.

Najlepiej sytuacja wygląda w USA, gdzie dostęp do Internetu ma połowa gospodarstw domowych. "Nie spodziewamy się jednak, by amerykańska dominacja w tej dziedzinie potrwała długo. W porównaniu z ubiegłym rokiem obserwujemy szybki wzrost liczby internautów w Europie oraz Azji Południowo-Wschodniej. Z naszych badań wynika, że w ciągu kolejnych 12 miesięcy 9-12% mieszkańców tych regionów planuje kupić komputer i uzyskać dostęp do Internetu " dodaje R. Goosey.

Jeśli chodzi o sytuację w Europie, to najbardziej "zinternetyzowanymi" państwami pozostają Niemcy i Wlk. Brytania. W tych dwu krajach i we Włoszech znajduje się połowa europejskich domów, mających dostęp do Internetu.