5,5" ekran i 2560 na 1440 pikseli od LG. Full HD w smartfonie to za mało?

W tym roku niepisanym standardem w smartfonach z najwyższej półki stały się ekrany o oszałamiającej rozdzielczości 1920 na 1080 punktów. Wyświetlacze o przekątnej około pięciu cali mają tym samym tyle samo pikseli, co kilkudziesięciocalowe telewizory. Firma LG nie chce się jednak na tym zatrzymać i zapowiada produkcję smartfonowych ekranów o jeszcze większej rozdzielczości.

Postęp w technologii dokonuje się na naszych oczach. Jeszcze kilka lat temu zachwycaliśmy się świetną jakością obrazu w smartfonach, które miały rozdzielczość 800 na 480 pikseli, co wydawało się wystarczające do komfortowej pracy. Wszystko zmieniło się po pojawieniu się na rynku telefonu iPhone 4, czyli pierwszego smartfona Apple z ekranem typu Retina, który pod względem jakości znacznie przegonił konkurencję.

W iPhonie 4 rozdzielczość 960 na 640 przy przekątnej 3,5” cala dała zagęszczenie pikseli na oszałamiajacym poziomie 326PPI (pixel per inch, pikseli na cal). Inni producenci nie pozostali jednak dłużni, i w 2012 roku topowe modele telefonów z Androidem korzystały już z ekranów 720p, a w tym roku ich następcy mają już 1080p.

Wydawać by się mogło, że nie ma potrzeby zwiększania tego parametru, bo wartość PPI dla tych telefonów jak Galaxy S4 i HTC One jest już na takim poziomie, że na dobrą sprawę ludzkie oko nie będzie w stanie dostrzec różnicy, nawet jeśli rozdzielczość wzrośnie. Ale nie zatrzymuje to firmy LG, która zapowiedziała właśnie produkcję ekranów do smartfonów, które będą miały 2560 na 1440 pikseli przy przekątnej 5,5 cala.

Fachowa nazwa tej rozdzielczości to QHD (Quad High Definition) i przy tych rozmiarach skutkuje zagęszczeniem pikseli na poziomie 538 PPI. Wyświetlacz ma być o 12% cieńszy i znacznie jaśniejszy niż ten w zaprezentowanym niedawno flagowcu LG G2. Jego grubość to 1,21mm, a minimalna ramka, którą trzeba zastosować, musi mieć 1,2mm. Nie wiadomo jeszcze nic na temat poboru prądu przez nowy typ ekranu.

Nasuwa się jednak pytanie, czy posiadacze smartfonów naprawdę chcą takich ekranów, czy może jednak woleliby “zwykłe” 720p - ale przy dłuższym czasie pracy urządzenia na jednym ładowaniu?