5,6 miliarda aktywnych smartfonów w 2019 roku

Prognozy krótkoterminowe to dość sympatyczna rzecz, ponieważ każdy z aktualnie żyjących będzie w stanie osobiście sprawdzić jakość takiego przewidywania. Ericsson zaprezentował raport, z którego wynika, że pod koniec 2019 roku na świecie będzie aktywnych ponad 5,6 miliarda smartfonów.

Ale to tylko sam finał ciekawych wyliczeń i statystyk. Jeśli chodzi o urządzenia, to obecnie szacuje się ich liczbę na 1,9 miliarda aktywnych. Do końca tego roku ma ona wzrosnąć o 700 milionów, czyli do 2,6 miliarda, a potem wzrastać w tempie 500-700 miliardów rocznie, co da finalnie tytułowe 5,6 miliardów smartfonów pod koniec 2019 roku. Detale na poniższej infografice. Warto zauważyć, że według prognozy sprzedaż innych urządzeń mobilnych, jak na przykład tablety, będzie o wiele wolniejsza. W 2013 używanych było 300 milionów tych urządzeń, a w 2019 będzie ich 700 milionów.

5,6 miliarda aktywnych smartfonów w 2019 roku

Wracając do smartfonów, samo urządzenie tego typu bez połączenia z siecią jest niewiele warte, więc wzięto pod lupę także standardy. W 2019 roku mają królować LTE/HSPA/GSM oraz LTE/CDMA, których udział w rynku zaczął zwiększać się w 2013 roku i wykazuje tendencję wzrostową. Do 2017 ma trzymać się nieźle HSPA/GSM, jednak potem zacznie być coraz mniej operatorów oferujących łącze tego typu. Jeśli chodzi o bardzo popularne GSM, to od obecnego roku ma zmniejszać się jego obecność na rynku i w 2019 roku stanowić zaledwie jego niewielką część.

5,6 miliarda aktywnych smartfonów w 2019 roku

Jedną z największych pomocy do stworzenia tych analiz były najnowsze raporty z rejonów Azji i Pacyfiku za pierwszy kwartał 2014 roku. Tam rynek mobilny rozwija się gwałtownie. W samych tylko Indiach przybyło we wspomnianym okresie 28 milionów nowych, aktywnych urządzeń, w Chinach - 19 milionów, zaś Indonezja i Tajlandia mogą poszczycić się 7 i 6 milionami. Na piątym miejscu znalazł się kraj, który mało kojarzy się z nowoczesnymi urządzeniami, a mianowicie Bangladesz, gdzie przybyło 4 milionów smartfonów. W tym czasie CAŁA Europa może poszczycić się zaledwie 1 milionem nowych aparatów.