5 Tb jednym kablem

Przesyłając dane z prędkością 5120 Gb/s, Alcatel ustanowił rekord szybkości transmisji w sieciach szkieletowych.

Koncern Alcatel, wykorzystując technologię DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing), ustanowił nowy rekord szybkości transmisji danych w sieciach szkieletowych. Za pomocą 128 kanałów o przepustowości 40 Gb/s każdy, inżynierom Alcatela udało się osiągnąć jednokierunkową transmisję z prędkością 5,12 Tb/s (5 120 Gb/s). Połączenia odbywały się na odcinku 300 km i przeprowadzono je z wykorzystaniem światłowodowego łącza TeraLight.

Przedstawiciele Alcatela oświadczyli, iż jest to kolejny przełom w dziedzinie transmisji danych. Przepustowość, jaką zapewnia technologia DWDM, umożliwia przeprowadzenie ponad 100 milionów jednoczesnych rozmów telefonicznych za pomocą jednego światłowodu lub jednoczesne udostępnienie 640 tysięcy linii ADSL.

"W ostatnich latach przepustowość optycznych systemów transmisyjnych podwajała się szybciej, niż przewidywało to prawo Moore'a dla elektroniki. Technologia DWDM znacznie przyczyniła się do tego postępu. Dzięki osiągniętej szybkości 5,12 Tb/s, Alcatel toruje drogę do transmisji o szybkości 10 Tb/s" - powiedział Christian Reinaudo, prezes grupy zajmującej się technologiami optycznymi w Alcatelu.

Więcej informacji:

www.alcatel.pl


Zobacz również