5 bezpłatnych aplikacji do przeglądania zdjęć i fotoedycji

Wiosnę czuć już w powietrzu, a za oknem słońce powoli zaczyna przygrzewać. Dla wielu to okazja, by odkurzyć aparaty fotograficzne i złapać kilka dobrych ujęć. Pytanie tylko: co dalej ze zdjęciami, kiedy już uda nam się je zrobić?


Można użyć płatnego oprogramowania, jak Photoshop Lightroom, ale czemu nie sprawdzić 5 aplikacji, które za darmo pomogą w edycji zdjęć, katalogowaniu i dodawaniu ciekawych efektów?

GIMP 2.6.11

Do pobrania: GIMP 2.6.11

GIMP jest najbardziej zaawansowaną, bezpłatną aplikacją do obróbki zdjęć. Program bywa opisywany jako alternatywa dla Adobe Photoshop i choć brakuje mu pewnych funkcji, jest w tym sporo prawdy.

Zobacz również:

  • Najlepsze promocje na sprzęt dla fotografów [Aktualizacja 25.07.2021]
  • Stranger Things - w oczekiwaniu na 4 sezon serialu Netflixa [Aktualizacja 30.07.2021]

Narzędzie posiada wszystkie ważne opcje, takie jak: warstwy, maski, kanały, filtry i efekty specjalne + zwykłą gamę funkcji znaną z "przybornika" innych edytorów. GIMP nadaje się do tworzenia grafiki, ale przede wszystkim obróbki zdjęć cyfrowych na profesjonalnych poziomie.

XnConvert 1.0

Do pobrania: XnConvert 1.0

XnConvert to bezpłatny, wieloplatformowy konwerter obrazu, który pozwala w łatwy i szybki sposób zedytować dużą liczbę zdjęć. To świetny sposób, by odpowiednio zmniejszyć zdjęcia z wakacji czy imprezy, aby podzielić się nimi z przyjaciółmi przez e-mail, na facebooku lub na swoim blogu.

Program obsługuje 400 formatów graficznych m.in. jpeg, tiff, png, gif, camera raw, jpeg2000, WebP, OpenEX. Użytkownik może zmieniać rozmiar obrazków, dodawać znaki wodne, zmieniać kontrast, jasność a także używać wielu filtrów wbudowanych w program.

JPEGsnoop 1.5.2

Do pobrania: JPEGsnoop 1.5.2

JPEGsnoop, jak łatwo domyślić się z nazwy, to niewielkie kompendium wiedzy na temat posiadanych przez nas plików graficznych. Program potrafi odczytać wszystkie dane normalnie niedostępne z poziomu przeglądarek zdjęć.

To aplikacja dla prawdziwych maniaków cyfrowego obrazu. Wyświetla np. kody Huffmana i tabelę kwantyzacji dla wybranych grafik. Eksperci w tematyce JPEG-ów będą zachwyceni, ale i fotograf-amator znajdzie tu nieco przydatnych wiadomości.

FotoMix 8.0

Do pobrania: FotoMix 8.0

Osoby, które chcą po prostu pobawić się zdjęciami, docenią na pewno FotoMix. To łatwe w obsłudze, ciekawe narzędzie do łączenia kilku cyfrowych zdjęć w jedno. Za pomocą wbudowanych narzędzi wystarczy usunąć z fotografii obszary, które mają być niewidoczne. Następnie dopasować tło z innej fotografii, ustawić przezroczystość, wygładzić lub wyostrzyć krawędzie itp.

Duża zaletą programu FotoMix są wygodne zakładki, pozwalające krok po kroku pracować nad wybranymi obrazami. Gotowe obrazy zapisywać można do formatów JPG, PNG, GIF, BMP lub FMX (format FotoMix).

IrfanView 4.28

Do pobrania: IrfanView 4.28

IrfanView to darmowa przeglądarka i konwerter formatów plików graficznych w jednym. Program doceniany jest zarówno przez początkujących jak i profesjonalnych użytkowników za prostotę i wygodę działa. Posiada szereg funkcji, dzięki którym możemy m.in. zmniejszać, przycinać, obracać i oczywiście przeglądać zdjęcia.

Aplikacja jest ceniona w redakcjach portali i stron internetowych, z uwagi na łatwość tworzenia miniaturek i kompresji obrazu. Z dodatkowymi wtyczkami IrfanView obsługuje setki formatów graficznych. Może nawet pełnić funkcję odtwarzacza audio/wideo.

Życzymy wielu udanych ujęć! Z taką gamą aplikacji, z pewnością łatwiej będzie zająć się całą resztą - fotoedycją, kompresją i publikacją wybranych fotografii.