COBOL
Użytkownicy końcowi pracują na systemach opartych na COBOLu dużo częściej niż może nam się wydawać, mówi Ed Airey, product marketing director do rozwiązań COBOL w firmie MicroFocus, która zajmuje się modernizacją i utrzymywaniem aplikacji.
Bankowość, ubezpieczenia, a nawet lotnictwo i kolej są często oparte na COBOLu, ponieważ język zapewnia zarówno dokładne obliczenia, jak i wydajne operowanie dużymi zasobami danych, podkreśla Airey.
„COBOL celuje w przetwarzanie dużych zasobów danych i z tego właśnie względu jest wykorzystywany w branżach, w których używa się tzw. przetwarzania wsadowego”, mówi Airey. Federal Reserve Bank, firmy z kartami kredytowymi oraz IRS korzystają z systemów opartych na COBOLu do przetwarzania wielu transakcji na raz. Poza tym COBOL jest używany w celach bezpieczeństwa oraz screeningu; do przeprowadzania weryfikacji danych; do ochrony granic oraz przetwarzania informacji dotyczących terroryzmu.