5 funkcji, które Internet Explorer 8 przejmie od Firefoksa 3.5

Premierę Mozilla Firefox 3.5 mamy już za sobą. Okazuje się, że przeglądarka pokonuje Microsoft Internet Explorera 8 nie tylko jeśli chodzi o szybkość, ale również bogactwo funkcji, które oferuje. Jakie opcje przejmie w najbliższym czasie Internet Explorer od Firefoksa? Oto nasze pięć typów.

Wojna wśród przeglądarek, jak określają ją użytkownicy, to klasyczny przykład zaciętej konkurencji, w której liczy się tylko wygrana. Nie jest tajemnicą, że wszystkie firmy biorące w niej udział posługują się chwytami, które w normalnym biznesie mogłyby zostać uznane za nieetyczne. Każdy jest winny i nic dziwnego, że użytkownicy znajdują te same, sprawdzone przez jedną firmę funkcje, w różnych wersjach przeglądarek.

Poniżej przedstawiamy zestaw pięciu funkcji, które naszym zdaniem znajdą się w najbliższych wersjach Internet Explorera 8:

Zapomnij o tej stronie

W ostatniej kampanii marketingowej Microsoft podkreśla, że IE8 zapewnia użytkownikowi szereg możliwości, które chronią jego prywatność. W niesmacznej reklamie "O.M.G.I.G.P." firma prezentuje tryb In Private, którego uruchomienie sprawia, że przeglądarka przestaje zapamiętywać przeglądane strony internetowe. Firefox 3.5 posiada podobną funkcję (tzw. tryb porno), którą można jednak zawęzić do zablokowania konkretnej witryny, np. Playboy.com lub Kittenwar.com (polecamy szczególnie tę drugą - red.). Aby to zrobić wystarczy otworzyć panel "Historia", a następnie prawym klawiszem myszy kliknąć wybraną stronę internetową i zaznaczyć "Zapomnij o tej stronie".

Zintegrowanie z audio i wideo

Nowa, szczątkowa obsługa elementów specyfikacji języka HTML5, umożliwia webmasterom osadzanie audio i wideo na stronach internetowych w otwartym formacie Ogg Theora. Mozilla twierdzi, że jako pierwsza zintegrowała tę funkcję bezpośrednio z przeglądarką. Możemy być pewni, że konkurencyjne firmy pójdą w ślad twórców Firefoksa.

Karty otwierane do nowych okien

Firefox został w tyle za Chrome i Safari jeśli chodzi o możliwości związane z otwieraniem dodatkowych kart. W wersji 3.5 użytkownik może już kliknąć na kartę i przeciągając ją poza okno przeglądarki otworzyć stronę w nowym oknie. Poprzednio witryna zwyczajnie zapisywała się na pulpicie. Jesteśmy pewni, że skoro trzech największych graczy na rynku wprowadziło tę możliwość, to Microsoft również doda funkcję do swojej przeglądarki.

Szybsza obsługa JavaScript

Prędkość to najważniejsza płaszczyzna walki dla twórców przeglądarek internetowych. Mozilla twierdzi, że jej nowy silnik TraceMonkey przyspiesza obsługę JavaScript aż dwukrotnie. Nasz test prędkości w programie SunSpider potwierdził, że Firefox 3.5 zbliża się wydajnością do Safari i Chrome jednocześnie pozostawiając IE8 daleko w tyle. Nasi czytelnicy zauważają, że również Opera 10 notuje w tej kategorii zadziwiająco dobre wyniki. Microsoft może co prawda odpowiedzieć, że różnica w obsłudze JavaScript nie jest dobrą płaszczyzną porównawczą dla przeglądarek, ale jednocześnie na pewno nie będzie chciał pozostać w tyle na tym polu.

Odzyskiwanie tekstu

Jeśli jesteś fanem Internet Explorera i uważasz, że ten artykuł jest tendencyjny, to radzimy Ci napisać krytyczne wypracowanie na jego temat w Wordzie. Szkoda byłoby zmarnować rozbudowany komentarz gdybyś przypadkiem zamknął okno IE8 podczas pisania. Swoją drogą, w Firefoksie nie ma tego problemu - aplikacja zapamiętuje wpisywany tekst w razie potrzeby odtwarza go po restarcie.

Zobacz również: Co po Firefoksie 3.5?