5 innowacji, które zmienią nasze życie do 2012 r.

IBM opublikował raport opisujący prawdopodobne kierunki rozwoju technologii, które już dziś mają bezpośredni wpływ na nasze życie. Wizje ekspertów zakładają, że w ciągu pięciu lat dzięki nowym technologiom zwiększy się bezpieczeństwo na drogach, wzrośnie wykorzystanie IT w medycynie, a telefon komórkowy zastąpi wiele innych urządzeń.

To już druga lista "Next Five in Five" przygotowana przez IBM w ciągu tego roku. Trendy technologiczne opublikowane przez koncern w lutym br. dotyczyły m.in. nowatorskich technik tłumaczenia mowy w czasie rzeczywistym, rozwojowi Internetu, zdalnych usług medycznych, oraz urządzeń potrafiących przewidywać preferencje użytkowników. Zarówno aktualna, jak i poprzednia lista oparta jest na badaniach rynkowych i społecznych, a także na technologiach opracowywanych w laboratoriach IBM.

Inteligentne auta i systemy kontroli ruchu

Zdaniem analityków IBM w ciągu pięciu lat znacznie przyspieszą prace zmierzające do stworzenia pojazdów drogowych sterowanych w całości przez komputer.

Eksperci koncernu przewidują, że w najbliższych latach znacznie poprawi się bezpieczeństwo na drogach, zmniejszy liczba korków ulicznych. Spaliny nowoczesnych samochodów będą mniej uciążliwe dla środowiska, zaś sama podróż mniej stresująca i bardziej komfortowa. Wszystko to dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii nawigacyjnych, będących rozwinięciem tych, stosowanych obecnie. Instalowane na ważniejszych skrzyżowaniach systemy monitorowania natężenia ruchu, umożliwią dostosowywanie poszczególnych faz świateł oraz kierowanie ruchu na mniej obciążone trasy. Dzięki zastosowaniu nowych sposobów transmisji danych, informacje dotyczące natężenia ruchu będą dostępne w czasie rzeczywistym także dla kierowców.

Zobacz również:

  • To geny są odpowiedzialne za uzależnienia, wykształcenie czy impulsywność

Wszelkiego rodzaju urządzenia produkowane po 2012 r. będą w większości wyposażone w systemy zarządzania energią umożliwiające automatyczne minimalizowanie jej zużycia.

Z kolei komputerowe systemy wspomagające prowadzenie pojazdu zostaną wyposażone w moduły pozwalające na komunikację z innymi pojazdami znajdującymi się w pobliżu oraz urządzenia monitorujące drogę i pobocze. Pozwolą one na automatyczne uruchomienie procedur awaryjnych - np. nagłego hamowania, czy omijania przeszkód, w razie zagrożenia. W tym przypadku algorytmy matematyczne stworzone w ułamku sekundy w oparciu o dane z licznych czujników, rzeczywiście mogą okazać się skuteczniejsze aniżeli refleks kierowcy. Zdaniem analityków IBM w ciągu pięciu lat znacznie przyspieszą prace zmierzające do stworzenia pojazdów drogowych sterowanych w całości przez komputer.

Ekologiczna energetyka

Według specjalistów IBM, kolejne lata przyniosą również globalne zmiany w kwestii zapotrzebowania na energię elektryczną. Ich zdaniem, wszelkiego rodzaju urządzenia produkowane po 2012 r. będą w większości wyposażone w systemy zarządzania energią umożliwiające automatyczne minimalizowanie jej zużycia. Ma być to jeden ze sposobów ograniczenia globalnego zapotrzebowania na energię elektryczną.