5 lat więzienia za nielegalne Windows?

Jak można przeczytać na witrynie Komendy Głównej Policji, wczoraj w Braniewie złapano 17-letniego Patryka L. Za używanie nielegalnych kopii oprogramowania grozi mu do 5 lat więzienia.

Opublikowany na witrynie KGP artykuł jest dość lakoniczny. Można na jego podstawie wywnioskować, że policjanci podejrzewali Patryka L. o wykorzystywanie nielegalnego oprogramowania, dlatego postanowili złożyć mu wizytę. Nie wiadomo jednak, czy mieszkaniec Braniewa używał jedynie pirackiej kopii Windows, czy może miał inne nielegalnie skopiowane aplikacje.

Za tego rodzaju wykroczenie grozi maksymalnie pięć lat więzienia. To więcej niż w wypadku włamania do komunikatora Gadu-Gadu, o którym informowaliśmy w marcu bieżącego roku - wtedy sprawcy mogli spodziewać się najwyżej trzech lat odsiadki.

Internauci udzielający się na wielu portalach oburzyli się na takie naruszenie prywatności. Nie da się jednak wykluczyć, że Patryk L. jest osobą znaną policji i wejście do jego domu stanowiło efekt większej, przemyślanej akcji.

Dodatkowe informacje: "Miał nielegalne oprogramowanie"