5 najciekawszych urządzeń z Androidem

System operacyjny Android to nie tylko smartfony i tablety. Dzięki zastosowaniu licencji Open-Source, z systemu Google korzystają m.in. e-czytniki, przenośne konsole do gier i set-top boksy.

Czas Androidów - pojęcie z kina SF czy może współczesny trend w nowej technologii? Oparty na Linuksie mobilny system operacyjny działa na dziesiątkach urządzeń innych niż smartfony i tablety. Pełna wersja poniższego artykułu jest dostępna w numerze PC World Special 3/2011 Android Life. Polecamy!

Komputer samochodowy (zobacz wideo)

Saab jest pierwszym producentem aut, który postanowił skorzystać z systemu operacyjnego Google. Firma wyposażyła swoje najnowsze samochody w IQon, czyli system Android dopasowany do potrzeb motoryzacji. Właściciele aut dostają wirtualny sklep z aplikacjami stworzonymi dla Saaba, a współpracujący z marką programiści dostęp do ponad 500 czujników i parametrów - od kąta skręcenia kół, poprzez prędkość obrotową silnika, aż po dane z GPS-u.

Dekoder STB (zobacz wideo)

Set-top boksy to przystawki do telewizora, które rozszerzają jego możliwości. Najbardziej znany produkt tego typu to Google TV. Urządzenie działa pod kontrolą systemu Android, dla którego opracowane zostały specjalne aplikacje telewizyjne. Oprogramowanie, które znajdzie się w przystawce oprócz oglądania telewizji umożliwi przeglądanie zasobów Sieci i jej przeszukiwanie. Możliwe będzie także korzystanie z gier i serwisów społecznościowych.

Monitoring stanu zdrowia (zobacz wideo)

Human++ to aplikacja dla Androida, która zapewnia sprawdzanie akcji serca i pozwala na przesyłanie danych przez Internet do lekarza lub wybranej osoby. System medyczny używa sieci krótkiego zasięgu, która umożliwia bezprzewodowy przesył sygnałów z czujników, określających m.in. pracę serca (EKG), czynność mózgu (EEG) czy aktywność mięśni (EMG).

5 najciekawszych urządzeń z Androidem

Human ++

Mikrofalówka

To nie żart. Produkt o nazwie NIMble Microwave został zaprezentowany podczas targów CES 2010. Choć nie jest dostępny w sprzedaży, świetnie pokazuje, że "androidowa przyszłość" nie jest tylko niespełnionym marzeniem Google. Urządzenie może być sposobem na nudę, ale też przydać się w przyrządzaniu posiłków, m.in. dzięki specjalnej aplikacji pokazującej najlepsze ustawienia mikrofalówki dla wybranej potrawy.

5 najciekawszych urządzeń z Androidem

NIMble Microwave

Elektroniczny długopis

Ręczne notatki, które automatycznie zapisują się w komputerze? To możliwe dzięki firmie Pentel. Airpen Pocket to jej najnowszy wynalazek - długopis z funkcją rozpoznawania tekstu. Po skończeniu notowania można błyskawicznie przenieść notatki do telefonu z Androidem lub na "peceta".