5 najlepszych ekranizacji gier komputerowych

1. Final Fantasy VII: Advent Children (2005)

5 najlepszych ekranizacji gier komputerowych

Okładka wydnia Blu-ray filmu Final Fantasy VII: Advent Children z 2005 roku

Seria Final Fantasy jest jednym z głównych towarów eksportowych firmy Square Enix, więc tylko kwestią czasu było, aż na jej kanwie powstanie film. Co prawda, pierwszy eksperyment w postaci Final Fantasy: Spirits Within okazał się umiarkowaną porażką i na kolejną produkcję przyszło nam trochę poczekać.

Trochę, czyli dokładnie cztery lata. W obu przypadkach otrzymaliśmy produkcję bezpośrednio ze studia Square Enix. Jednak w 2005 roku na płyty - Advent Children było przewidziane tylko do dystrybucji domowej - trafił spin-off Final Fantasy VII. A jest to gra przez wielu uważana za najlepszą część sagi. Historia przedstawia wydarzenia po finale gry i pozwala ponownie spotkać bohaterów z Avalanche. Wszystko to w grafice komputerowej, która zapiera dech w piersiach.

Klimat Final Fantasy dodatkowo podkreślała ścieżka dźwiękowa zrealizowana przez Nobuo Uematsu, który odpowiadał za oprawę dźwiękową większości gier z serii Final Fantasy. Jeśli do tego dodamy przeniesienie nie tylko postaci i ich zdolności, ale również szczegółów mechaniki gry na ekran, to otrzymamy mieszankę wręcz wybuchową. Piękna grafika, znakomita choreografia, świetna fabuła, doskonały dźwięk, znane i lubiane postacie, a także klimat gry komputerowej - oto czego potrzeba idealnej wręcz ekranizacji gry.

Budżet Final Fantasy nie jest znany, ale wyniki sprzedaży mówią dużo. W ciągu pierwszego tygodnia w Japonii film zakupiło ponad 410 tysięcy osób. Ogólne wyniki podają, że na świecie zostało sprzedanych ponad 4,1 miliona kopii. W 2009 roku film doczekał się reedycji na Blu-ray wzbogaconej o dodatkowe 26 minut nieemitowanych scen.