5 najlepszych przeglądarek na Androida

Przy wyborze przeglądarki dla smartfonu lub tabletu, weź pod uwagę wolniejszą transmisję danych i mniejszy ekran. Zastanów się też do jakich zadań będzie służył wybrany program. Prezentujemy 5 najbardziej obiecujących przeglądarek internetowych na Androida i pomagamy w wybraniu tej jedynej...


Jeśli interesuje was podobne zestawienie przeglądarek internetowych dla systemu operacyjnego Windows, zapraszamy do artykułu "Której przeglądarki używać?".

Dolphin Browser HD

Jeśli jesteś fanem RSS-ów, to Dolphin Browser HD może zostać twoim najlepszym przyjacielem. Pozwala on na stworzenie spersonalizowanych magazynów (ang. webzine) z wiadomości RSS pochodzących z różnych stron internetowych. Przeglądarka wyświetla w ten sposób uproszczone wersje stron, co ułatwia ich czytanie. Choć Dolphin nie pozwala na wyświetlanie wszystkich stron internetowych w takiej formie, to jednak narzędzie to jest przydatne dla osób, któzy intensywnie czytają w sieci. Przeglądarka pozwala także na przeglądanie stron w kartach i obsługę gestów, czyli wydawanie przeglądarce poleceń poprzez rysowanie kształtów na ekranie dotykowym. Szkicowanie koła ponownie wczytuje stronę, a litera "F" uruchamia Facebooka. Aplikację znajdziecie oczywiście w sklepie Android Market.

Firefox dla Androida

Tak jak w wersji biurowej, największą zaletą Firefoksa dla Androida są dodatki, któe w wersji mobilnej zawierają np. dodatek URL Fixer poprawiający powszechne błędy w adresach URL oraz Reading List do zapisywania stron internetowych do czytania w trybie offline. Firefox dla Androida jest doskonałym wyborem dla użytkowników, którzy chcą ulepszać i personalizować swoje przeglądarki. Niestety uruchamia się dosyć długo i pożera dość dużo RAM-u. Może to być problemem na starszych i mniej wydajnych telefonach z Androidem. Ta przeglądarka umożliwia także przeglądanie stron internetowych w kartach i synchronizację aplikacji mobilnej z Firefoksem na PC, co pozwala kontynuować przerwaną sesję na innym urządzeniu. Znajdziecie ją w sklepie Android Market.

Opera Mobile i Opera Mini

Opera ma dwie wersję mobilnej przeglądarki. Pierwsza pełnowymiarowa (12 MB) Opera Mobile i druga mniejsza (0,8 MB) Opera Mini. Aplikacja Opera Mini wysyła strony na serwer, gdzie dochodzi do ich kompresji i dopiero wtedy zostają one przesłane na nasze urządzenia. Dzięki temu jest mniejsza i szybsza od Opery Mobile, a do tego korzystna dla limitu danych jakie możemy przesłać w naszych sieciach komórkowych. Opera Mobile jest jednak lepsza w renderowaniu stron tak by wyglądały one jak na desktopie. Przeglądarki Opera nie obsługują dodatków, ale pozwalają na synchronizację zakładek z wersją pecetową oraz obsługują przeglądanie stron w kartach. Pobierzecie je obie ze sklepu Android Market.

Chrome Beta dla Androida

Jeśli masz telefon z Androidem 4.0 ("Ice Cream Sandwich"), to Chrome Beta może być dobrym wyborem. Mobilny Chrome pozwala na przeglądanie stron w kartach, ale nie obsługuje wtyczki Flash. Zamiast tego znajdziecie w nim zaawansowane możliwości obsługi HTML5 oraz synchronizację z zakładkami i ustawieniami desktopowej wersji przeglądarki Chrome. Na razie Chrome dla Androida nie obsługuje rozszerzeń, ale prawdopodobnie otrzyma on taką możliwość w przyszłości. Możecie przeczytać u nas obszerną recenzję Chrome dla Androida.

_________________________

Jaka jest Twoja ulubiona przeglądarka na Androida?