5 porad dla popularnych problemów z Windows

Nie ma komputerów bez problemów. Ale problemy można podzielić na łatwe do rozwiązania i trochę trudniejsze. Prezentujemy garść przydatnych porad, które na pewno pomogą każdemu użytkownikowi komputera osobistego.


Potrzebujesz pomocy i porad dla komputera, który sprawia problemy? Przejrzyj nasze łatwe do wykonania porady i rozwiązania dotyczące problemów z dźwiękiem, wadliwymi sterownikami i innymi możliwymi do napotkania trudnościami.

Rozwiązywanie problemów z dźwiękiem

Czas wykonania: około 5 minut

Jeżeli Twój komputer stanowczo odmawia odtwarzania jakichkolwiek dźwięków, to spróbuj rozwiązać ten problem poprzez wykonanie następujących kroków.

Po pierwsze: uruchom komputer ponownie. Następnie upewnij się, że wyciszenie dźwięków komputera nie jest zależne od samego sprzętu. W tym celu naciśnij i sprawdź wszystkie zewnętrzne przyciski odpowiedzialne za wyciszenie, potwierdź, że głośniki są włączone i ustaw na nich wysoki poziom głośności. Przetestuj je poprzez odtworzenie piosenki lub za używając panelu kontrolnego Dźwięk (kliknij zakładkę Dźwięki, następnie wybierz Asterisk i kliknij przycisk Test).

5 porad dla popularnych problemów z Windows

Za pomocą Miksera głośności upewnij się, że wszystkie urządzenia są włączone i ustawione

Jeśli to nie pomogło, sprawdź ustawienia systemu Windows. Kliknij lewym przyciskiem myszy na ikonie głośności znajdującą się na obszarze paska powiadomień systemu Windows i upewnij się, że wybrane urządzenie odtwarzające nie jest wyciszone i czy w ogóle jest włączone. Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonie głośnika i wybierz opcję Otwórz mikser głośności. Upewnij się, że wszystkie opcje są włączone i mają ustawiony odpowiedni poziom głośności.

Wewnętrzne głośniki nadal nie działają? Podłącz zestaw słuchawek w odpowiednie miejsce i przetestuj ponownie. Jeśli słuchawki działają, to odłącz je, aby kontynuować rozwiązywanie problemów z głośnikiem wewnętrznym.

Następnie ponownie kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę głośności w pasku powiadomień i wybierz opcję Urządzenia do odtwarzania. Upewnij się, że Twoje urządzenie audio (prawdopodobnie "Głośniki") posiada zielony znaczek zaraz obok ikony. Kliknij Właściwości i sprawdź, czy wybrana jest opcja "Użyj tego urządzenia (włącz)" w dolnym obszarze okna.

Jeśli Twój dźwięk nadal nie działa, to oznacza, że możesz mieć problem z brakującymi lub wadliwymi sterownikami dla Twojego kontrolera audio. Odinstaluj sterowniki poprzez otworzenie Menedżera urządzeń (wpisz menedżer urządzeń lub device manager w polu wyszukiwania w menu Start), przejście do zakładki Kontrolery dźwięku, wideo i gier, wybierając odpowiedni kontroler audio i używając przycisku Delete. Uruchom ponownie komputer i pozwól, aby system Windows zainstalował ponownie sterownik, co powinno nastąpić automatycznie po uruchomieniu. Jeśli nie nastąpi, to pobierz sterownik dla Twojego komputera bezpośrednio ze strony producenta posiadanej karty dźwiękowej i zainstaluj je samodzielnie.

Przywrócenie starszej wersji błędnego sterownika

Czas wykonania: około 4 minut

Uaktualnianie sterowników komputera pozwala na utrzymanie sprzętu i systemu operacyjnego na bieżąco ze wszystkimi poprawkami błędów czy nowymi możliwościami pomocy technicznej. Może również powodować uszkodzenie rzeczy, które uszkodzone nie były. Jeśli napotkasz takie zachowania, czyli Twój komputer zacznie się wyłączać czy dziwnie zachowywać po zainstalowaniu najnowszych poprawek, to rozwiązaniem może być powrót do starej wersji sterowników i sprawdzenie, czy naprawi to problem. Na szczęście za każdym razem, kiedy instalujesz nowe sterowniki samodzielnie (poprzez pobranie ich nowej wersji internetowej ze strony producenta) lub też automatycznie poprzez funkcję Windows Update, możesz powrócić do starej wersji sterowników całkiem łatwo.

5 porad dla popularnych problemów z Windows

Możesz przywrócić poprzednią wersję sterowników kilkoma kliknięciami

Po pierwsze: uruchom panel kontrolny Menedżera urządzeń. Następnie odnajdź urządzenie, którego to sterowniki chcesz przywrócić. Dwukrotnie kliknij na odpowiednim urządzeniu w panelu. Na ekranie właściwości otwórz zakładkę Sterownik. Kliknij opcję Przywróć sterownik i, w celu odzyskania starej wersji sterownika, wykonuj polecenia pojawiające się na ekranie. Po zakończeniu całej operacji może być konieczne ponowne uruchomienie komputera.

Jeśli opcja Przywróć sterownik jest szara, to oznacza to, że starsza wersja sterowników nie jest dostępna. Jeśli jesteś pewien, że sterownik został zaktualizowany, to możesz spróbować przywrócić go używając funkcji Windows System Restore (Odzyskiwanie systemu Windows), co powinno również przywrócić stare pliki sterownika.

Odcyfrowanie dziwnego komunikatu błędu

Czas wykonania: około 5 minut

Zakładając, że wspomniany błąd nie spowodował wyłączenia się lub restartu komputera, zapisz dokładnie pełną treść wyświetlonego komunikatu. Jeśli błąd spowodował, że Twój komputer nie nadaje się do użycia, to przejdź do innego komputera, aby mieć cały czas podgląd na wyświetlony komunikat.

Kluczem do znalezienia rozwiązania większości problemów, jest wiedza, że prawdopodobnie nie jesteś pierwszą osobą, która napotkała dany problem. Prawdopodobnym jest również fakt, że naprawdę rzadko pomocna okazuje się baza danych problemów i rozwiązań firmy Microsoft. Zwróć się więc w poszukiwaniu wiedzy do innych użytkowników i przeszukaj sieć Internet poszukując dokładnej treści komunikatu błędu. Pamiętaj o cudzysłowie. Na przykład wpisz: "Error loading cmicnfg.cpl. The specified module could not be found".

Od tej chwili Twoje poszukiwania będą mniej tajemnicze i dokładniejsze, ale nie wahaj się klikać na linkach w celu uzyskania odpowiedzi. W naszym przykładzie kilka minut poszukiwań pozwoliło odnaleźć możliwą przyczynę: zły sterownik karty dźwiękowej. Podobnie było zresztą z poprawnym i działającym rozwiązaniem, które dotyczyło usunięcia kilku plików oraz wpisów w Rejestrze systemowym.

Uruchomienie komputera z płyty DVD systemu Windows lub innego dysku optycznego

Czas wykonania: około 30 sekund

Aby ponownie zainstalować system Windows lub użyć narzędzi naprawczych, które zostały dostarczone na płycie z systemem Windows, będziesz musiał uruchomić komputer z użyciem czytnika optycznego (czyli CD lub DVD - w zależności od komputera) zamiast dysku twardego.

Włóż płytę DVD lub CD z systemem Windows do czytnika i ponownie uruchom komputer. Uważnie obserwuj ekran podczas uruchamiania i naciśnij odpowiedni przycisk, kiedy zobaczysz komunikat "Select Boot Device", "Change Boot Order" lub inną podobną instrukcję. Przyciskiem będzie zapewne Esc, F10 lub F12. Jeśli go przegapisz - masz tylko sekundę lub dwie na działanie - uruchom ponownie komputer i spróbuj jeszcze raz. Nie obawiaj się wciskać klawisza.

Kiedy już będziesz w menu, wybierz odpowiedni napęd optyczny korzystając z klawiszy strzałek, a następnie naciśnij Enter.

Teraz czekaj. Wkrótce powinieneś zobaczyć informację, która będzie brzmieć mniej więcej tak: Naciśnij Enter, aby wykonać rozruch z płyty CD. Jeśli nie naciśniesz odpowiedniego przycisku teraz, to system uruchomi się normalnie, czyli z dysku twardego.

Diagnoza komputera osobistego, który nie chce się włączyć

Czas wykonania: 5 minut i więcej

Nie ma łatwego sposobu, żeby określić dokładnie czemu komputer osobisty się nie uruchamia (zakładamy, że próbowałeś również rozruchu z płyty CD lub DVD oraz ze specjalnie przygotowanej pamięci USB i obie te próby zawiodły), ale następujące kroki przybliżą i przeprowadzą Cię przez najczęstsze problemy sprzętowe będące powodem nie uruchamiania się systemu Windows.

Po pierwsze: sprawdź wszystkie przyłączenia i kable zewnętrzne, łącznie z kablem zasilającym. Upewnij się, że monitor jest włączony i podłączony prawidłowo.

Czy słyszysz jakieś dźwięki, kiedy próbujesz uruchomić komputer? Zapisz liczbę lub sekwencję tych odgłosów (dla przykładu: jeden długi i trzy krótkie), a następnie przeszukaj sieć Internet, aby znaleźć o nich więcej informacji. Jeśli wiesz, jakiej firmy BIOS posiadasz, to znacząco skróci to i ułatwi czas wyszukiwania. Dla przykładu: spróbuj wyszukać wyrażenie "Pheonix 1-2-2-3 beep" dla komputera z typem BIOSu firmy Pheonix, który podczas uruchomienia wydał z siebie następującą sekwencję pisków: jednego, dwóch, dwóch, trzech. W tym przypadku zobaczysz, że komputer ma problemy z płytą główną, która prawdopodobnie jest uszkodzona. Nawet jeśli nie znasz producenta BIOSu w Twoim komputerze, to powinieneś być w stanie określić dolegliwość na podstawie sekwencji dźwięków.

Jeśli Twój komputer nie wydaje żadnych odgłosów podczas uruchamiania, to otwórz obudowę i sprawdź wszystkie połączenia kabli wewnątrz - zwłaszcza przewodów od zasilacza oraz łączących dysk twardy z płytą główną. Upewnij się, że wszystkie są poprawnie połączone i dobrze wpięte. Sprawdź, czy moduły pamięci operacyjnej RAM są dobrze zabezpieczone: wyjmij je i włóż ponownie. Możesz również spróbować rozruchu z jedną kością pamięci (o ile dwukanałowa pamięć nie jest konieczna). Jeśli masz dodatkowe moduły pamięci operacyjnej, to możesz spróbować użyć ich zastępczo.

Zasilacz w komputerze mógł ulec awarii - wiele jest tanich i podatnych na uszkodzenia. Spróbuj podłączyć do komputera zapasowy zasilacz (nie musisz od razu umieszczać go w obudowie), jeśli taki posiadasz, a następnie sprawdź, czy komputer się uruchomi. Nie daj się nabrać przez kręcące się wiatraczki: zasilacz może mieć wystarczająco dużo mocy, aby je uruchomić, ale za mało, aby dostarczyć i utrzymać zasilanie w innych miejscach.

Jeśli komputer posiada dedykowaną kartę graficzną, to spróbuj ją usunąć i przyłączyć monitor do zintegrowanego z płytą główną wyjścia.

Jeśli wszystkie z powyższych kroków zawiodą, to znaczy, że prawdopodobnie doświadczasz problemów z płytą główną lub (mniej prawdopodobne) ze spalonym procesorem.


Lenovo Legion Y540-15IRH 15,6" Intel® Core™ i5-9300HF - 8GB RAM - 512GB Dysk - GTX1660Ti Grafika - Win10