Doskwierają ci wysokie temperatury? Nie tylko ty masz z nimi problem. Twój sprzęt także nie lubi, kiedy jest za ciepło. Przedstawiamy 5 najlepszych sposobów, jak zadbać o elektronikę podczas upałów.
W gorące dni szukamy sposobów, aby się ochłodzić i dać wytchnienie swojemu ciału. Musimy jednak pamiętać także o tym, że w odpowiedni sposób musimy zadbać także o sprzęt elektroniczny, z którego na co dzień korzystamy. Nowoczesne urządzenia są oczywiście przystosowane do pracy w niekorzystnych warunkach, jednak te kilka sposobów, o których opowiemy może sprawić, że będziemy się dłużej cieszyć z ich dobrej kondycji.
5 sposobów, jak zadbać o sprzęt w trakcie upałów ()
Nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych
Nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych
Bardzo często się zdarza, że chcąc uzyskać na półce lub biurku jak najwięcej miejsca, poszczególne urządzenia ustawiamy obok siebie. Niestety w takim wypadku nie zapewniamy im odpowiedniej wentylacji. Jest to szczególnie ważne podczas upałów. Przepływ powietrza dookoła urządzeń powinien być swobodny, aby ciepło miało gdzie się rozejść. Co gorsze, jeśli sprzęt umieścimy w zamkniętej przestrzeni. Niech za przykład posłuży router umieszony w szafie. Ciepło wydobywające się z urządzenia cyrkuluje wokół niego, nagrzewając je jeszcze bardziej. Jeśli dołożymy do tego gorącą na zewnątrz, możemy doprowadzić do przegrzania.
Wolna przestrzeń wokół urządzeń elektronicznych to klucz do sukcesu.
Sprzęt blisko okna? To nie jest dobry pomysł
Sprzęt blisko okna? To nie jest dobry pomysł
W przypadku upałów nie powinniśmy ustawiać sprzętu blisko okna. Ciepło generowane przez same urządzenia połączone z działaniem promieni słonecznych padających wprost na obudowę może mieć destrukcyjny wpływ na ich kondycję i działanie. W miarę możliwości możemy przenieść urządzenia w miejsce, gdzie dopływ słońca nie będzie tak duży. Dobrym rozwiązaniem są także rolety przyciemniające.
Słońce i sprzęt nigdy nie byli dobrymi przyjaciółmi.
Dodatkowa wentylacja zawsze na plus
Dodatkowa wentylacja zawsze na plus
Podczas upałów uwielbiamy się schłodzić. Podobnie jest ze sprzętem. Szczególnie ma to znaczenie, jeśli pracujemy w niewielkich pomieszczeniach, gdzie przepływ powietrza jest marny. Warto zadbać wtedy o dodatkową wentylację. Może to być nawet mały wiatrak stołowy, który zapewni dopływ chłodnego powietrza np. do komputera, a przy okazji nam też da nieco ulgi.
Czasami warto zdjąć etui ze smartfona
Czasami warto zdjąć etui ze smartfona
Etui na smartfony bardzo często wykonywane są z silikonu bądź tworzyw sztucznych, które mają problem z odprowadzaniem ciepła. Kiedy używamy telefonu na zewnątrz, podczas gdy z nieba leje się żar, warto zdjąć dodatkową osłonę, aby dać naszemu urządzeniu możliwość lepszego pozbycia się wytwarzanego przez nie ciepła (szczególnie, że z zewnątrz dostaje dodatkowe ciosy w postaci wysokiej temperatury).
W ekstremalnych sytuacjach wyłącz urządzenie
W ekstremalnych sytuacjach wyłącz urządzenie
Czasami może się zdarzyć, że podjęte przez nas działania nie przynoszą pożądanego efektu i urządzenie z którego korzystamy nadal się przegrzewa. W takim wypadku najlepiej jest po prostu dać mu odpocząć i je wyłączyć. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie nerwów i oczywiście pieniędzy, które mogłyby być związane z naprawą lub wymianą uszkodzonego przez przegrzanie sprzętu.
Pierwszy komputer w życiu z jakim miałem do czynienia, to Atari przyniesione do domu przez mojego Tatę. Właśnie na nim zobaczyłem co to są gry, a “Miecze Waldgira” doskonale pamiętam do dziś. Pierwsze doświadczenia w mediach zbierałem pisząc poradniki do gier komputerowych, które zaraz obok horrorów są moją największą pasją, towarzysząca mi niezmiennie od dzieciństwa. Po pracy staram się aktywnie odpoczywać spacerując po lasach.