5 powodów, dla których korzystanie z VPN się opłaca

Foto: Surfshark

Sieć VPN to temat, który stał się szczególnie istotny w ostatnich latach. Jeśli zastanawiasz się, czy to dobre rozwiązanie dla Ciebie, oto pięć powodów, które mogą sprawić, że zdecydujesz się na abonament VPN.

Sieć VPN - dla kogo?

Sieć VPN, czyli virtual private network to rozwiązanie dla wszystkich osób dbających o swoją prywatność, a także tych, które chcą korzystać z internetu bez ograniczeń. Zanim przejdziemy do omówienia, dlaczego to rozwiązanie jest opłacalne, najpierw wypada wyjaśnić, na czym polega? Otóż w normalnej sytuacji masz w domu router podłączony do komputera, laptopa lub smartfona. To właśnie przez niego odbywa się ruch sieciowy - router łączy się bezpośrednio z serwerami, na których znajdują strony www i serwisy online.

VPN wprowadza "pośrednictwo" - ruch z Twojego routera jest kierowany na serwer dostawcy usługi i dopiero z niego idzie dalej, łącząc się z serwerami w sieci. Ponieważ dostawcy VPN-ów mają nawet kilka tysięcy serwerów, a Ty możesz zdecydować się zarówno na wybór losowego, jak i wskazać konkretny, nie ma szans, aby ktokolwiek wykrył Twoje IP, a co za tym idzie - prawdziwą lokalizację. I to właśnie sprawia, że VPN jest doskonałym rozwiązaniem na co dzień i w czasie rozrywki. Ale trzeba dodać, że wielu dostawców sieci VPN dodaje także dodatkowe narzędzia ochronne, wspomagające używany program antywirusowy.

Powód pierwszy - anonimowość

Wszelkie dane są w dzisiejszych czasach towarem. I nie chodzi tu tylko o dane logowania, z których mogą korzystać przestępcy do swoich niecnych celów, ale również i takie rzeczy, jak na przykład preferencje użytkowników - na stronach znajdują się trackery, rejestrujące IP odwiedzających i podążające za nimi przez sieć. Wszelkie informacje o historii Twoich odwiedzin ma także dostawca internetu - ISP. A czy na pewno chcesz, aby każdy wiedział, jakie strony odwiedzasz i jak długo na nich jesteś? No właśnie. Dzięki sieci VPN eliminujesz ten problem. Gdy sesja się kończy, historia Twoich odwiedzin znika.

Powód drugi - brak ograniczeń geolokalizacyjnych

Bardzo często niektóre usługi przeznaczone są wyłącznie dla mieszkańców wybranych rejonów świata. Dotyczy to zwłaszcza serwisów streamingowych, w tym Netflixa. Przez ograniczenie nie masz dostępu do danych treści, jednak jeśli serwery usługodawcy będą Cię widzieć jako mieszkańca "dozwolonego" rejonu, np. USA, masz dostęp do wszystkiego, co osoba naprawdę przebywająca na terenie Stanów Zjednoczonych. A jak sprawić, aby serwery widziały Cię jako osobę w tamtym rejonie? Oczywiście wystarczy wybór amerykańskiego serwera w usłudze VPN. Dzięki sieci tego typu możesz udawać mieszkańca dowolnego zakątka świata - i takim zobaczą Cię serwery.

5 powodów, dla których korzystanie z VPN się opłaca

Foto: Surfshark

Ale jest to także sposób na ominięcie cenzury, jaką nakładają na internet niektóre kraje - jak Chiny czy Rosja. Jeśli będąc na dalekiej wycieczce chcesz skorzystać z usług Google czy Facebooka, może okazać się, że są one w danych krajach zablokowane. Co wtedy? Sieć VPN pozwala ominąć problem. W Polsce można tym sposobem wchodzić na strony z zakładami bukmacherskimi. Mówiąc krócej - VPN to brak jakiejkolwiek cenzury w internecie.

5 powodów, dla których korzystanie z VPN się opłaca

Foto: Surfshark

Powód trzeci - bezpieczna bankowość oraz zakupy

Czy wiesz, że wiele sklepów online ma osobne ceny dla mieszkańców różnych rejonów świata? Dotyczy to zarówno towarów, jak i usług takich, jak bilety lotnicze. Mechanizmy sklepu sprawdzają, z jakiego rejonu zagląda klient i podsuwają mu odpowiednie ceny. Ale możesz przejść do innego rejonu świata i okaże się, że zapłacisz znacznie mniej za to samo! W przypadku banków masz pewność, że nikt nie śledzi Twoich poczynań, a Twoja cyfrowa tożsamość nie zostanie powielona i udostępniona. Jest to szczególnie istotne, gdy korzystasz z bankowości internetowej za granicą lub na wycieczce, gdy łączysz się z hotelowym lub publicznym hotspotem. Cyberprzestępcy mają brzydki zwyczaj hakowania punktów dostępowych i pozostawianie tam szpiegów, którzy rejestrują wszelkie wprowadzane dane. Korzystając z VPN, możesz tego uniknąć i bezpiecznie płacić za tańsze zakupy.

Powód czwarty - bezpieczna wymiana danych

Sieć VPN to nie tylko rozrywka i omijanie cenzury, ale również możliwość bezpiecznego wysyłania i odbierania plików. Szyfrowane połączenie umożliwia wymianę plików bez ryzyka, że przejmie je ktoś postronny - a dodatkowo wielu dostawców ma serwery dedykowane bezpośredniej wymianie pików (czyli P2P), dzięki czemu jest ona zarazem bezpieczna, jak też niezwykle szybka. Szyfrowanie ma zbawienny wpływ nie tylko na dane - dzięki niemu możesz również prowadzić bezpiecznie rozmowy głosowe i wideo bez ryzyka, że ktoś je podsłucha.

Powód piąty - dostęp do Twoich ulubionych stron i serwisów

Jeśli zdecydujesz się na VPN, możesz używać go niezależnie od tego, w jakim miejscu na świecie się znajdujesz oraz z jakiego urządzenia korzystasz. Dzięki temu zyskujesz dostęp do wszystkich swoich ulubionych stron, serwisów, gier oraz platform streamingowych niezależnie od fizycznej lokalizacji. A w dodatku masz pełną osłonę przed szpiegowaniem przez dostawców, reklamodawców, a także władzami. Robisz co chcesz, kiedy chcesz i jak chcesz - z pełnym poczuciem bezpieczeństwa.

5 powodów, dla których korzystanie z VPN się opłaca

Foto: Surfshark

Na jaki VPN warto postawić? Jednym z najlepszych obecnie rozwiązań jest Surfshark - sieć VPN oferująca szereg praktycznych rozwiązań, jak blokowanie reklam, ochrona kont e-mail, a także możliwość korzystania z ochrony na dowolnej liczbie urządzeń! Nie bez znaczenia jest także fakt, że wszystkie abonamenty Surfshark dostępne są w bardzo przystępnych, atrakcyjnych cenach.