5 powodów, dla których polubisz Firefox 3

5. Lepsze zarządzanie pamięcią

Według Janco Associates, udział Firefox to 16%, Internet Explorera - 67%, a Netscape 9%. Firefox może zwiększyć swój udział po ogłoszeniu przez AOL zakończenia wsparcia dla przeglądarki Netscape Navigator i rekomendacji przejścia na przeglądarkę Mozilla.

W porównaniu z poprzednią wersją testową usunięto ponad 300 pojedynczych wycieków pamięci. Aby uniknąć dodatkowych wycieków, spowodowanych nie wykrytymi błędami w kodzie programu zaimplementowano infrastrukturę zwaną XPCOM Cycle Collector. Ma ona za zadanie monitorowanie wykorzystania pamięci poprzez wszystkie moduły Firefoxa, wyszukiwanie niepotrzebnie rezerwowanych obszarów pamięci oraz ich uwalnianie. W rezultacie, Firefox 3 ma wykorzystywać znacznie mniej zasobów systemowych, a tego użytkownicy domagali się od dawna.

Firefox 3 beta 2 jest aktualnie dostępny w 29 językach, w tym w polskim. Szczegółowe informacje na temat wprowadzonych zmian, wykrytych błędów dostępne są na stroniehttp://en-us.www.mozilla.com/en-US/firefox/3.0b2/releasenotes/. Mozilla planuje opublikować finalną wersję Firefox 3 do końca marca br. Około 22 stycznia ma ukazać się trzecia wersja testowa.

Zobacz również:

  • Jak sprawdzić, czy Twoje hasło zostało skradzione?
  • Używasz Firefoxa? Już możesz go zaktualizować

Opracowanie na podstawie "5 Things You'll Love About Firefox 3" Barbary Krasnoff.

Więcej o przeglądarkach internetowych

Netscape: koniec legendy

Firefox: błąd pozwala na przechwycenie haseł

Microsoft IE kontra Netscape Navigator

Mozilla szykuje mobilnego Firefoksa

Safari szybsza niż IE i Firefox

Najciekawsze dodatki do Firefoxa