5 powodów, dla których warto kupić rower elektryczny

Rowery elektryczne zdobywają coraz większą rzeszę fanów na całym świecie - nie bez przyczyny. Przedstawiamy 5 najlepszych powodów, aby wybrać elektryczny jednoślad już dzisiaj.

Fot. Motus

Popularność rowerów elektrycznych z roku na rok jest coraz większa. Od lat rower to jeden z głównych i najpopularniejszych środków transportu w mieście, jednak jego elektryfikacja wprowadziła jednoślad na zupełnie inny poziom, dzięki któremu staje się on jeszcze bardziej wszechstronny i użyteczny.

Rowery elektryczne eliminują niektóre z wad standardowych jednośladów, jednak nie musimy jednocześnie przejmować się nowymi problemami, czy niedogodnościami, które stwarza sam fakt dołączenia silnika elektrycznego do roweru.

Oznacza to, że dostajemy całkowicie sprawny rower, którym możemy podróżować tak, jak standardowym jednośladem. Jednakże w różnych momentach - na przykład w chwili braku sił czy też przy sporym wzniesieniu - możemy polegać na wspomaganiu silnika elektrycznego, dzięki czemu pedałowanie będzie o wiele łatwiejsze, a pokonywanie kilometrów praktycznie bezproblemowe. Co więcej, możemy nawet w ogóle zrezygnować z używania mięśni i wykorzystać taki sprzęt jak motorynkę, która do jazdy potrzebuje jedynie mocy silnika, bez żadnego wkładu siły.

Poniżej przedstawiamy pięć powodów, dla których przesiadka na rower elektryczny - czy to z samochodu lub skutera, czy też z roweru standardowego - jest świetnym pomysłem:

Ekonomia

Jedną z głównych przyczyn, dla których sporo osób - szczególnie w ciepłe miesiące - postanawia kupić rower elektryczny, jest właśnie oszczędność pieniędzy. Jeżdżąc samochodem - czy to po zakupy, czy do pracy, czy też załatwiając codzienne sprawy - narażamy się nie tylko na koszty benzyny, ale też na różnego rodzaju koszty eksploatacyjne, które mogą zamykać się nawet w tysiącach złotych.

Inaczej jest w przypadku rowerów elektrycznych. Jeśli chodzi o codzienne zużycie, powinniśmy raczej spodziewać się kosztów podobnych do zwykłego roweru - mechanizm przecież jest praktycznie taki sam, poza dodanym akumulatorem oraz silnikiem elektrycznym. Co więcej, oszczędzamy też ogromne pieniądze na paliwie, gdyż naładowanie "do pełna" roweru pozwoli nam przejechać wiele kilometrów dosłownie za grosze, co w porównaniu z codziennym korzystaniem z samochodu bardzo pozytywnie wpłynie na zawartość portfela.

Zdrowie

Z drugiej strony, wymiana samochodu na rower - nawet ten elektryczny - to świetny sposób na polepszenie swojego zdrowia i kondycji fizycznej. Elektryczny jednoślad to świetny pierwszy krok do częstszego zażywania ruchu. Z jednej strony wsiadając na niego pedałujemy, więc np. droga do pracy od razu jest też sposobem na zrzucenie paru nadprogramowych kalorii. Jednakże z drugiej strony silnik elektryczny może nam pomóc w trudniejszym terenie czy po prostu w momencie braku sił – nie musimy się więc martwić, że na miejsce dotrzemy bez tchu (lub, że nie dotrzemy w ogóle).

Ekologia

5 powodów, dla których warto kupić rower elektryczny

Fot. Motus

Oczywiście jednym z istotnych elementów, dla których warto zastanowić się nad przesiadką na rower elektryczny, jest także kwestia ekologii. Jeżdżąc codziennie samochodem lub motorem do pracy, emitujemy sporo niebezpiecznych dla atmosfery związków, co przyczynia się do globalnego ocieplenia. Ze względu na to warto zastanowić się nad dodaniem swojej cegiełki do walki ze zmianami klimatu i postawić na zdecydowanie bardziej zielony środek transportu.

Rower elektryczny podczas jazdy nie emituje żadnego rodzaju spalin - jest on napędzany silnikiem elektrycznym, który energię czerpie z akumulatorów. Co więcej, jeśli mamy w domu panele fotowoltaiczne lub innego rodzaju źródło energii odnawialnej, nie musimy w ogóle polegać nawet na energii z polskich elektrowni węglowych, dzięki czemu poruszanie się takim rowerem będzie nie tylko zupełnie darmowe, ale także przyjazne dla środowiska.

Bezpieczeństwo

Kolejnym ważnym elementem, który może przekonać do decyzji o zakupie elektrycznego roweru, jest bezpieczeństwo, jakie oferuje taki pojazd. Jest to konstrukcja, która nie traci nic w porównaniu do standardowych jednośladów. Na rynku dostępne są bardzo podobne wersje elektryków, więc zarówno użytkownicy szosówek, jak i rowerów trekkingowych, fatbike'ów czy też zwykłych rowerów miejskich znajdą coś dla siebie w wersji elektrycznej. Nie musimy więc rezygnować ze swoich przyzwyczajeń oraz możemy idealnie dopasować typ roweru do naszego stylu i miejsca jazdy.

Jednakże, dzięki dołączeniu napędu elektrycznego, poruszanie się rowerem elektrycznym oferuje jeszcze więcej udogodnień, jeśli chodzi o bezpieczeństwo jazdy. Dynamiczne silniki sprawiają, że nie musimy obawiać się momentów ruszania czy też podjazdów. Nie narażamy się więc na spowolnienia, co jest ważne dla utrzymania odpowiedniego tempa jazdy, szczególnie kiedy poruszamy się po drodze, a nie chodniku czy też ścieżce rowerowej. Dzięki temu inni uczestnicy ruchu wiedzą, czego się po nas spodziewać i unikamy potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.

Co więcej, rowery elektryczne bardzo często wyposażone są fabrycznie w zintegrowane oświetlenie. Dzięki temu możemy być zawsze pewni, że nasz pojazd będzie odpowiednio widoczny na drodze i dodatkowo nie trzeba będzie sprawdzać, czy bateria w każdym pojedynczym świetle się nie rozładowała, gdyż za cały układ odpowiada ten sam akumulator, co za poruszanie elektrykiem.

Wygoda

Ostatnim i często najważniejszym aspektem, który jest w stanie przekonać do zakupu elektrycznego roweru, jest wygoda użytkowania. Tutaj warto przyjrzeć się jej z dwóch stron - w porównaniu do samochodu, a z drugiej strony w porównaniu do standardowego roweru napędzanego wyłącznie siłą mięśni.

W porównaniu z autem, największą siłą roweru elektrycznego jest oczywiście jego wielkość. Wiąże się ona z kilkoma aspektami. Po pierwsze, możemy być pewni, że wszędzie będziemy w stanie wjechać oraz zaparkować. Nie straszne nam będą zajęte miejsca parkingowe czy też korki, ponieważ bez trudu przejedziemy między samochodami, a rower przypniemy do zwykłego stojaka dla standardowych jednośladów, co szczególnie w miastach jest wręcz wybawieniem.

Oczywiście ta wielkość jest ważna również podczas przechowywania - samochód potrzebuje miejsca parkingowego a najlepiej garażu, podczas gdy elektryka możemy trzymać w rowerowni, w stojaku na rowery, czy nawet znieść do piwnicy i schować go tam na zimę. Jest to też idealna opcja na drugi pojazd w domu, właśnie ze względu na małe wymagania dotyczące miejsca przechowywania.

Jest też wiele aspektów, dzięki którym rowery elektryczne są o wiele wygodniejsze od swoich manualnych odpowiedników. Chodzi oczywiście głównie o wysiłek potrzebny do pokonywania kilometrów. Jest on nie tylko mniejszy, ale także dzięki regulacji mocy wspomagania możemy go dostosowywać do swoich potrzeb. Co więcej, rowery te nawet niedoświadczonym osobom pozwalają na pokonanie sporych dystansów na jednośladzie, gdyż często w opcji ze wspomaganiem oferują one dziesiątki, a nawet więcej kilometrów zasięgu.

Warto też wspomnieć, że szybki wypad na zakupy lub do pracy, to również mniejszy wysiłek. Nie musimy już dojeżdżać zmęczeni i spoceni. Silnik elektryczny pracuje za nas, co przekłada się na uczucie świeżości po dojechaniu do celu. Co więcej, będziemy też mogli zapomnieć o konieczności zabierania ze sobą ubrań na zmianę, gdyż nie spocimy się podczas podróży tak bardzo, jak w przypadku dojazdu na klasycznym jednośladzie.

Jaki rower elektryczny wybrać?

Z łatwością więc można zauważyć, że rowery z silnikami elektrycznymi to świetna alternatywa zarówno do miasta, jak i dla zapalonych miłośników kolarstwa, którzy szukają czegoś nowego na swoje rowerowe podboje. Mamy więc kilka propozycji na idealny model, jakie znaleźliśmy w ofercie firmy Motus.

Motus City White

5 powodów, dla których warto kupić rower elektryczny

Fot. Motus

Motus City White to idealny kompan do miasta. Sprawdzi się na miejskich uliczkach dzięki sporemu zasięgowi nawet do 65 km oraz prędkości do 25 km/h, dzięki czemu łatwo i szybko dotrze w każde miejsce - do pracy, szkoły, na zakupy. Ponadto, dzięki swojemu wyposażeniu, takiemu jak poręczny koszyk na zakupy, bagażnik oraz amortyzowane siodełko, poruszanie się w miejskiej dżungli będzie wygodne i funkcjonalne.

Sprawdź tutaj

Motus City Black

5 powodów, dla których warto kupić rower elektryczny

Fot. Motus

Motus City Black to świetny wybór dla każdego, kto poszukuje uniwersalnego roweru na każdą sytuację. On również może pochwalić się zasięgiem do 65 km oraz prędkością do 25 km/h. Ponadto, dzięki kołom o średnicy 27,5 cala będzie idealnym partnerem zarówno na miejskie ścieżki, jak i dłuższe podróże. Fabryczny bagażnik umożliwi nam przewiezienie ze sobą najważniejszych rzeczy, a aluminiowa rama i wyjmowana bateria sprawiają, że rower jest przenośny i stosunkowo lekki.

Sprawdź tutaj

Motus ECO

5 powodów, dla których warto kupić rower elektryczny

Fot. Motus

Rower składany Motus ECO to idealna propozycja dla osób, które często poruszają się po mieście i nie mają zbyt wiele miejsca, aby przechowywać rower. Ten nowoczesny składak dzięki swoim niewielkim rozmiarom jest lekki i zwrotny, łatwo też go złożyć, aby jego przechowywanie nawet w kawalerce nie było problemem. Nie traci jednak takich wygód jak zintegrowany bagażnik czy oświetlenie, dzięki czemu z łatwością będzie można na nim podbić każde miasto.

Sprawdź tutaj

Motus MTB

5 powodów, dla których warto kupić rower elektryczny

Fot. Motus

Motus MTB to rower, dzięki któremu niestraszne będą nawet najtrudniejsze ścieżki. Spory zasięg do 65 km oraz prędkość do 25 km/h sprawią, że nawet dłuższe trasy nie będą nam straszne, a wytrzymała aluminiowa rama zapewni stabilność nawet w ciężkim terenie. Warto też wspomnieć o hamulcach tarczowych ZOOM na obu osiach, które zatrzymają pojazd w każdych warunkach.

Sprawdź tutaj

Motus Fat Road

5 powodów, dla których warto kupić rower elektryczny

Fot. Motus

Motus Fat Road to nowoczesna wariacja na temat klasycznego składaka. Do standardowej, składanej ramy producent dorzucił 20-calowe koła z grubymi oponami, dzięki czemu ten niepozorny rower świetnie poradzi sobie nawet w trudniejszych sytuacjach, wyglądając przy tym bardzo oryginalnie. Dzięki aluminiowej ramie zachowuje on swój relatywnie niski ciężar, a wyjmowana bateria pozwala na dogodne ładowanie.

Sprawdź tutaj