5 powodów, dlaczego komputery z Windows są lepsze od Maków

Użytkownicy komputerów stale spierają się nad wyższością jednego systemu operacyjnego nad drugim. Wielu posiadaczy komputerów firmy Apple uważa, że Mac OS X deklasuje Windowsa i chociaż w wielu kwestiach mają racje, to oprogramowanie Microsoftu też ma swoje plusy.


Postanowiliśmy dzisiaj porównać oprogramowanie Microsoftu i Apple przeznaczone dla komputerów stacjonarnych i laptopów. Zebraliśmy pięć argumentów, które pokazują wyższość najpopularniejszego systemu operacyjnego świata, Windowsa, nad Mac OS X instalowanego na MacBookach, iMakach, Maku Mini i Maku Pro.

1. Gry wideo

5 powodów, dlaczego komputery z Windows są lepsze od Maków

Komputery to narzędzia nie tylko do pracy, ale służą też do rozrywki. Na komputerach Apple bez problemu można uruchomić odtwarzacze filmów i muzyki, ale jeśli chodzi o gry komputerowe, to posiadacze Maków mają problem. Sytuacja jest oczywiście znacznie lepsza niż jeszcze kilka lat temu. Dostępna jest w końcu makowa wersja aplikacji klienckiej największego sklepu z cyfrowymi grami, czyli Steam. Nadal jednak rasowi gracze będą omijać komputery Apple szerokim łukiem.

Przejście Apple na procesory Intela pozwoliło deweloperom na znacznie łatwiejsze portowanie gier z Windowsa na OS X, ale nadal nie wszystkie studia się na to decydują. W rezultacie na komputerach Apple można zagrać wyłącznie w wybrane tytuły, podczas gdy na komputerach z systemem Windows dostępne są wszystkie gry, jeśli tylko nie zostały wydane ekskluzywnie na konsole. Co więcej, komputery Apple nie były projektowane z myślą o grach komputerowych, dlatego w cenie najprostszego w ofercie Apple Maka Mini można złożyć naprawdę solidnego peceta o gamingowym przeznaczeniu.

2. Bezpieczeństwo

5 powodów, dlaczego komputery z Windows są lepsze od Maków

Często powtarzanym stereotypem przez fanów sprzętów z logo z nadgryzionym jabłkiem jest zdanie twierdzące, że "na OS X nie ma wirusów". Sugeruje to, że użytkownicy komputerów Apple nie muszą zawracać sobie głowy instalowaniem programów antywirusowych i mogą też bez przeszkód otwierać wszystkie załączniki z poczty bez obaw o infekcję komputera. Prawda jest jednak taka, że wirusy na system Apple istnieją, a brak konieczność posiadania antywirusa jest sprawą mocno dyskusyjną.

Oczywiście ze względu na uniksowy rodowód OS X i olbrzymią popularność Windowsa znacznie łatwiej jest złapać szkodnika lub trafić na malware przygotowane z myślą o oprogramowaniu Microsoftu, ale nie znaczy to, że komputery Apple są w pełni bezpieczne. Komputery Apple stają się coraz popularniejsze. Utarło się też przekonanie, że użytkownicy sprzętów z jabłkiem są zamożniejsi, dlatego są oni łakomym kąskiem dla wszelkiej maści cyberprzestępców. Z tego powodu zagrożeń pisanych z myślą o OS X będzie w nadchodzących miesiącach i latach przybywać.

Nowoczesne ataki coraz częściej nie wykorzystują luk w oprogramowaniu, a socjotechniki polegające na wydobyciu od niczego nieświadomego użytkownika danych logowania do jego kont w serwisach społecznościowach lub co gorsza, do strony banku online. Oczywiście system Windows nie jest w pełni bezpieczny i na jego użytkowników czyha wiele zagrożeń, ale przynajmniej użytkownicy oprogramowania Microsoftu są tego świadomi, a Windows 8 jest wyposażony fabrycznie w podstawowe oprogramowanie antywirusowe.

3. Cena i jakość

5 powodów, dlaczego komputery z Windows są lepsze od Maków

Komputery Apple są w większości wypadków znacznie droższe od odpowiadających im specyfikacją komputerów pracujących pod kontrolą systemu Microsoftu. Najtańszy komputer w ofercie Apple to Mac Mini, który wyposażony jest w średniej klasy podzespoły i zintegrowaną kartę graficzną. Oczywiście sprzęt Apple jest dopracowany, ładny i hardware bardzo dobrze zgrywa się z systemem operacyjnym, ale i tak wydatek na komputery Apple może być obciążeniem dla kieszeni konsumentów.

Bez większego problemu można jednak znaleźć na rynku wydajne komputery renomowanych firm pracujące pod kontrolą systemu Microsoftu, które kosztować będą znacznie mniej od najtańszej propozycji Apple. Za dwie trzecie ceny Maka Mini można kupić biurowego laptopa bez konieczności dokupowania do niego monitora, klawiatury i myszy. Wbrew pozorom nie musi to być sprzęt wykonany słabo lub mający jakieś słabe strony. Solidne notebooki są naprawdę relatywnie tanie.

4. Oprogramowanie

5 powodów, dlaczego komputery z Windows są lepsze od Maków

Windows jest znacznie popularniejszy od OS X więc nic dziwnego, że ilościowo to na system Microsoftu pisane jest więcej aplikacji użytkowych. Występuje tutaj podobna sytuacja jak w przypadku rynku gier wideo. Na komputery Apple jest tak naprawdę mnóstwo dobrego oprogramowania, a większość popularnego software'u ma swoje wersje na system OS X... Ale większość, to nie wszystko i często oprogramowanie na sprzęty z jabłkiem jest portowane z wersji pisanej pierwotnie na Windowsa.

Wygląda to w ten sposób w przypadku chociażby pakietu Microsoft Office. Owszem, to oprogramowanie twórców Windowsa i nie można spodziewać się faworyzowania MacBooków i Maków, ale użytkownika końcowego to w końcu nie interesuje. Dla klientów instotne jest to, że Office jest światowym standardem, jeśli chodzi o edycję dokumentów na urządzeniach elektronicznych. W przypadku komputerów Apple pakiet biurowy Microsoftu dostępny jest za to wyłącznie w nieco przestarzałej wersji 2011. Dla komputerów z systemem Windows dostępne jest znacznie nowsze wydanie.

5. Wybór

5 powodów, dlaczego komputery z Windows są lepsze od Maków

W ofercie Apple znajduje się dziś tak naprawdę tylko pięć komputerów. Są to dwie linie laptopów nazywane MacBook Air i MacBook Pro oraz trzy komputery stacjonarne. Pierwszy z nich to zintegrowany z monitorem iMac, drugi to mało wydajny i dość atrakcyjny cenowo (jak na Apple) Mac Mini, a trzeci to stacja robocza Mac Pro. Każdy z nich dostępny jest w kilku różnych konfiguracjach i ma swój własny design.

W windowsowym świecie każdy może złożyć własnego peceta od podstaw lub kupić gotowe pudło w sklepie. W przypadku laptopów jest natomiast znacznie większy wybór pod względem wykonania, użytych materiałów, dodatków, specyfikacji i wyglądu. Apple nie oferuje takiego wyboru i narzuca wszystkim użytkownikom sprzętów pracujących pod OS X konkretne wzorce.

Podsumowanie

Wybór między komputerami Apple a maszynami opartymi na Windowsie nie jest prosty. Komputery Apple mają wiele zalet, ale wymagają znacznie większych nakładów finansowych niźli ich odpowiedniki pracujące pod kontrolą oprogramowania Microsoftu.

Jeśli ktoś nie jest rasowym graczem, ma odpowiednie fundusze i jest w stanie zgodzić się na wykorzystanie kontrolowanego przez jedną firmę środowiska software'owego, to powinien rozważyć kupno Maka. W przeciwnym razie wybór sprzętu z Windowsem będzie znacznie lepszą alternatywą.