5 powodów do przejścia z Facebooka do Google+

Internet żyje uruchomieniem testowej wersji usługi Google+. Sieć społecznościowa Google ma potencjał, by zagrozić dominacji Facebooka w segmencie serwisów typu social media.


Pierwsze opinie beta-testerów Google+ są raczej jednoznaczne: usługa jest tym, czym Facebook powinien być od początku. Propozycja Google pod pewnymi względami (w tym wizualnymi) przypomina serwis wymyślony przez Marka Zuckerberga ale wprowadza pewne poprawki.

1. Integracja z usługami Google

Użytkownik dysponujący kontem Google, który założy własny profil w usłudze Google+, zauważy, że do platformy społecznościowej będzie miał dostęp z poziomu innych usług koncernu (wyszukiwarka, Dokumenty, Gmail...). Dzięki temu by utrzymywać kontakt z przyjaciółmi nie trzeba już nawet zaglądać na inne strony WWW.

2. Zarządzanie informacją

Chodzi głównie o zarządzanie siecią znajomych i sposób dzielenia się informacjami. Oferowane przez Google+ Kręgi (Circles) - czyli grupy znajomych - można dowolnie organizować, w zależności od stopnia bliskości. Dzięki Sparks (Iskry) Sparks wyszukiwanie potencjalnie interesujących informacji ma być jeszcze bardziej intuicyjne. Wreszcie usługa pozwala poprawiać wpisy publikowane przez użytkownika w profilu - a jest to tylko jeden z trików Google+, którego brak w Facebooku.

3. Przejrzyste zasady usuwania profilu

Zniknięcie z Facebooka nie jest takie łatwe, jak można by tego oczekiwać. Konto można albo zdezaktywować (w praktyce - ukryć przed innymi użytkownikami - z pozostawieniem wszystkich zawartych na nim informacji w bazie serwisu) lub usunąć "na twardo". W tej sytuacji konto również nie znika od razu, ale dopiero po 14 dniach od ostatniego logowania. W Google+ wystarczy kliknąć Usuń profil i funkcje społecznościowe i po kłopocie.

4. Oznaczanie osób na zdjęciach

Google + podobnie jak Facebook pozwala dodawać do zdjęć tagi z nazwiskami znajomych, widocznych na fotografiach. Serwis zastrzega jednak, że po oznaczeniu znajomego na zdjęciu zostanie on o tym fakcie powiadomiony i że będzie mógł przejrzeć zarówno fotografię, jak i zawierający ją album. Domyślne ustawienia Facebooka z kolei pozwalają internautom tagować zdjęcia nazwiskami znajomych bez wcześniejszego powiadomienia. Ponadto Google+ nie używa kontrowersyjnej technologii rozpoznawania twarzy na zdjęciach, stosowanej przez Facebooka.

5. Komunikacja

Facebook oferuje możliwość czata ze znajomymi. Google+ także, tyle że jest to czat wideo. Dzięki funkcji +Hangouts (Spotkania) można będzie przeprowadzać rozmowy wideo i konferencje z wieloma znajomymi na raz.

Komentarz

Jak widać, Google + jest pod wieloma względami lepsze od Facebooka. Mimo to na obecną chwilę nie zamierzam korzystać z tej usługi.

Można cieszyć się z tego, że social media ciągle się rozwijają i oferują coraz lepsze technologie komunikacji, dzięki czemu stały się siłą napędową społeczeństwa obywatelskiego. Można akceptować lub nie fakt, że wielkie koncerny próbują na "modzie na społeczność" zbudować/powiększyć własny kapitał.

Wydaje się jednak, że są na tym świecie jeszcze użytkownicy, których życie i internetowa aktywność nie kręcą się wokół serwisów społecznościowych. Dlatego na hasło "kolejny serwis social media" niejeden z nas zareaguje alergicznie. A na "zaproszenia do rejestracji w Google+" zapyta: "po co mi to?"

Google+ vs. Facebook - czekamy na wasze opinie i komentarze.