5 przydatnych narzędzi do automatyzacji procesów na PC

Ileż to razy przyłapaliście się na tym, że podczas pracy palce klepały non stop tę samą wymaganą kombinację klawiszy żeby skończyć zadanie? Może potrzebujecie stworzyć skomplikowaną wielopoziomową strukturę folderów pod Ten Bardzo Ważny Projekt Na Wczoraj?

Na szczęście powyższe problemy i im podobne można rozwiązać za pomocą odrobiny kodowania. Nawet jeżeli nie jesteś programistą możesz ułatwić sobie życie za pomocą 5 przydatnych narzędzi do automatyzowania procesów.

Directory Opus

Kiedy zabieramy się za automatyzowanie procesów warto najpierw zastanowić się na czym w głównej mierze polegać będzie nasze zadanie. Czy pracować będziemy na powtarzających się regułkach i dużej ilości mało różnorodnych tekstów? Czy może raczej tworzyć będziemy hurtowe ilości plików i folderów? Zawężenie i doprecyzowanie zakresu wykonywanych czynności pozwoli dobrać odpowiednie narzędzie - a jeżeli szukamy narzędzia do pracy ze strukturami plików na pewno pomocnym i wydajnym okaże się Directory Opus.

DirectoryOpus

DirectoryOpus

Przy koszcie około 300 zł za pojedyncza licencję, Directory Opus jest jednym z droższych managerów i w porównaniu z np. Total Commander (około 160 zł za pojedynczą licencję) może wydać się za drogi. Jednak jeżeli zarządzamy dużą ilością plików na co dzień i należy to do naszych podstawowych zadań w pracy, każdy grosz wydany na Directory Opus jest dobrze spożytkowany. Praktycznie każdy pasek narzędziowy, przycisk, ustawienie, klawisz szybkiego wyboru może być dowolnie definiowalny przez użytkownika. Podobnie sprawa ma się ze skrótami klawiszowymi czy też nazwami i rozmieszczeniem poszczególnych elementów interfejsu. Z kolei taki poziom dostosowania do widzimisię użytkownika wprost przekłada się na możliwości automatyzacji poszczególnych zadań.

Directory Opus dysponuje własnym wbudowanym zestawem komend, swoistym prostym językiem skryptowym. Za jego pomocą można szybko stworzyć i przypisać do pojedynczego klawisza komendę zakładającą dowolny dokument z predefiniowanym formatem nazwy (np. data 2012-12-18, 20121218, etc.). Można również wybrać kilka plików i szybko zmienić nazwy wszystkich z nich naraz według pożądanego schematu lub stworzyć makro, które z danego folderu wybierać będzie tylko pliki DOC lub JPEG, będzie je kompresowało, nadawało nazwę według naszych potrzeb i archiwizowało w wyznaczonym miejscu albo wysyłało pocztą. Directory Opus zezwala na zautomatyzowanie praktycznie każdego polecenia jakie wykonuje się przy zarządzaniu strukturą plików, a za dodatkowy plus uznać należy obszerną dokumentację przedstawiającą dostępne opcje programu.

VBA

Artykuł traktujący o automatyzacji codziennej pracy bez wspomnienia o VBA (Visual Basic for Applications) z góry uznany powinien być za niekompletny. Tej aplikacji nie można pobrać z sieci i zainstalować, ale jest spora szansa że większość użytkowników PC na świecie ma ją u siebie na komputerze. VBA jest bowiem integralną częścią Microsoft Office. Jeżeli zatem chcesz uczynić swoją pracę z Word, Excel lub Access mniej wtórną jest to idealne narzędzie dla Ciebie. Przy odrobinie zacięcia VBA można wykorzystywać do wszystkiego od wprowadzania tekstu poprzez formatowanie gotowego dokumentu i pracę z plikami zewnętrznymi, aż na tworzeniu spersonalizowanych funkcji w Excelu skończywszy.

VBA

VBA

Jedną z najlepszych cech VBA jest prostota użycia. Zaczynamy od nagrania makra czynności wykonywanych manualnie (np. zaznaczanie i pogrubianie tekstu), przechodzimy do wbudowanego edytora VBA i patrzymy jak dane makro wygląda w formie kodu. Uruchomić edytor można za pomocą kombinacji klawiszy Alt + F11 lub poprzez zakładkę Dewelopera ze wstążki komend (niewidoczna w standardowym widoku, trzeba udostępnić poprzez opcje).

Edytor VBA jest w pełni przystosowany do pisania skryptów, posiada wbudowane narzędzie debugujące, opcję auto uzupełniania i domykania otwartych komend, kontekstową pomoc i znacznie więcej. Kiedy przegląda się w nim istniejące makra, można powoli i w swoim tempie rozebrać je na czynniki pierwsze, zrozumieć działanie i edytować przystosowując do swoich potrzeb. Szczerze powiedziawszy praca z VBA to pierwszy kroczek na ścieżce do prawdziwego programowania. Każde stworzone w ten sposób makro nadaje się od razu do użytku i przyczynia się do uproszczenia naszej pracy, czyniąc ją mniej nużącą.


Zobacz również