5 pytań do: Michał Metlicka - Adobe

Przy okazji zbliżającego się seminarium produktowego Creative Suite, które odbędzie się 27 kwietnia w Warszawie, udało nam się namówić na krótką rozmowę Michała Metlicke - East European Regional Managera Adobe.

5 pytań do: Michał Metlicka  - Adobe

Michał Metlicka - East European Regional Manager Adobe.

DIGIT: Czy w obliczu kolejnych informacji o zaprzestaniu prac rozwojowych nad produktami dla Macintosha, Adobe ma jakieś 'pocieszenie' dla użytkowników tej platformy?

MM: Nadal kontynuujemy rozwój naszych 'rdzennych' aplikacji graficznych. Udało nam się do tej pory opracować wszystkie wersje podstawowych programów graficznych dla platformy Mac OS X, a także pakiet Creative Suite, który zawiera w sobie między innymi nowe narzędzie do pracy grupowej zwane Version Cue.

DIGIT: Które z produktów firmy cieszą się obecnie największym zainteresowaniem? Z którymi z nich wiążecie największe nadzieje?

MM: Wspomniałbym o dwóch takich produktach. Oczywiście znajduje się wśród nich pakiet Creative Suite – bardzo dobrze przyjęty i zdecydowanie wpływający na wzrost naszego udziału w rynku graficznym. Lecz muszę w tym miejscu przyznać, iż nasze zainteresowanie skupia się na drugiej grupie produktów, związanej z formatem PDF. Jest to obecnie rozwiązanie adaptowane przez duże środowiska biznesowe oraz rządowe na całym świecie i postrzegane jako standard wymiany informacji oraz formularzy. Z tym właśnie wiążemy nasze największe nadzieje.

DIGIT: Czym jeszcze zaskoczy nas Adobe w 2004 roku? (mamy tu na myśli nowości produktowe i technologiczne)

MM: Niestety nie możemy ujawniać takich informacji przed oficjalnymi publikacjami. Jednak mogę już w tym miejscu zapewnić, iż Adobe przygotowuje na ten rok kilka dużych, produktowych niespodzianek.

DIGIT: Jak odnajdujecie się w obecnym boomie technologii mobilnych (palmtopy, komórki z aparatami cyfrowymi, PDA). Czy w ofercie Adobe znajdzie się również coś dla tego sektora rynku?

MM: Widzimy bardzo duże możliwości jeśli chodzi o tą dziedzinę. Intensywnie pracujemy nad umożliwieniem obsługi formatu PDF z poziomu wszystkich największych systemów operacyjnych urządzeń przenośnych – Palm, PocketPC oraz Symbian. Na wszystkie platformy dostępny jest już Acrobat Reader i nadal kontynuujemy pracę nad rozwojem tej aplikacji. Wsparcie dla komórek posiada już również Adobe GoLive. Warto również w tym miejscu wspomnieć o narzędziach do authoringu MMS.

DIGIT: Jaka jest szansa zorganizowania w przyszłości w Polsce imprez pokroju Photoshop World?

MM: W planach mamy 1-dniowe seminarium w Warszawie, w ramach którego zaprezentujemy pakiet Creative Suite oraz całą gamę produktów audio i wideo. Co do samego Photoshop World – impreza ta organizowana jest przez niezależną od nas organizację o nazwie NAPP (National Association of Photoshop Professionals), zrzeszającą użytkowników tej aplikacji z ponad 100 krajów na całym świecie. Adobe od zawsze poszukuje wszelkich możliwości prezentacji swoich produktów i docierania do swoich klientów, jednak w sprawie Photoshop World zalecałbym bezpośredni kontakt z NAPP.

I w rzeczy samej, jednodniowe seminarium produktowe Adobe odbędzie się w Warszawie, dnia 27 kwietnia, w kompleksie kinowym Silver Screen przy ulicy Puławskiej 17. W ramach prezentacji zostaną omówione nowe wersje produktów wchodzące w skład pakietu Creative Suite wraz z przykładami koncepcji pracy, wzajemnej integracji poszczególnych elementów oraz konkretnymi przykładami. Adobe przedstawi również swoją ofertę w zakresie produktów audio i wideo. Część seminarium poświęconą Creative Suite poprowadzi uznanawany na całym świecie ekspert w dziedzinie grafiki i publikacji, konsultant Adobe Systems – Peder Engrob.

Wstęp na seminarium jest bezpłatny i wymaga jedynie zarejestrowania się na stronie Wimal International:

http://www.wimal.com.pl/adobepl/show/adobe_roadshow.htm

Pod powyższym adresem znajdziecie również wszelkie dodatkowe informacje związane z tą imprezą (między innymi szczegółowy plan prezentacji).