5 sposobów na przyspieszenie komputera z Windows

Twój Windows XP, Windows Vista czy Windows 7 może pracować znacznie szybciej i wydajniej. Kluczem do sukcesu i przyspieszenia Windows jest wykonanie kilku prostych czynności. Usuń niepotrzebne oprogramowanie, wyłącz zbędne funkcje, usługi i procesy, uporządkuj autostart...Przedstawimy pięć sprawdzonych metod na zwiększenie szybkości dowolnego systemu Windows.


1. Odinstaluj niepotrzebne aplikacje

Optymalizację systemu Windows warto rozpocząć od oczyszczenia zawartości twardych dysków ze zbędnych plików, a także usunięcia nieużywanych aplikacji.

Świetnym narzędziem do przeprowadzenia tej operacji jest CCleaner (pobierz CCleaner) - darmowy program, który usuwa z dysku zbędne pliki wygenerowane przez instalatory czy przeglądarki, a także umożliwia łatwe odinstalowanie nieużywanych aplikacji. CCleaner ponadto zawiera skuteczny mechanizm usuwania błędów oraz niepotrzebnych kluczy z rejestru.

Alternatywnym programem do usuwania zainstalowanego oprogramowania jest uznany przez internautów Revo Uninstaller (pobierz Revo Uninstaller), który stosuje nie tylko domyślne moduły odinstalowywania aplikacji, lecz ponadto szuka ich śladów w systemie i w rejestrze.

Dobra rada! Chcąc zachować maksymalną wydajność systemu, od czasu do czasu opróżniaj folder C:\Windows\Temp. Rób to zaraz po wczytaniu systemu Windows lub wręcz w trybie awaryjnym, aby upewnić się, że pozbędziesz się wszystkich nieużywanych plików.

2. Uporządkuj autostart i usługi

Gdy zainstalujesz w pececie żądane oprogramowanie, powinieneś sprawdzić, czy w tle nie działają zbędne aplikacje, które mogą spowalniać cały system. Takie narzędzia mogą uruchamiać się automatycznie wraz z Windows, aby umożliwiać szybsze wczytywanie stosownych programów. Problem polega na tym, że są nieustannie na chodzie niezależnie od tego, czy ich aplikacja macierzysta jest ci potrzebna, czy nie.

2a. Autostart W Windows 7 i w Viście kliknij menu Start i wpisz msconfig w polu wyszukiwania programów i plików. W Narzędziu konfiguracji systemu przeskocz na kartę Uruchamianie. Sprawdź, czy w kolumnie Polecenie figurują aplikacje, które nie powinny uruchamiać się samodzielnie wraz z systemem.

Przykład - iTunes

Weźmy na celownik iTunes. Jeśli zainstalowałeś tę aplikację, znajdziesz iTunesHelper.exe i QTTask.exe na liście samoczynnie uruchamianych programów - choć do działania programu są zupełnie niepotrzebne. iTunesHelper.exe i tak jest wczytywany podczas uruchamiania iTunes, QTTask.exe zaś umieszcza ikonę QuickTime'a w narożniku ekranu. Usuń zaznaczenie obu pól wyboru. Potwierdź przyciskiem OK, gdy pozbędziesz się w ten sposób wszystkich niechcianych uruchomień.

5 sposobów na przyspieszenie komputera z Windows

Panel do zarządzania usługami

2b. Usługi Oprócz tego, Twój system mogą spowalniać zbędne usługi. Kliknij Start i wpisz polecenie services.msc. Na ekranie pojawi się menedżer usług, w którym możesz pogubić się jeszcze bardziej niż we wspomnianym powyżej Narzędziu konfigurowania systemu.

Chcąc dowiedzieć się, które usługi warto wyłączyć, a które pozostawić włączone, przejrzyj wyczerpującą listę Black Viper pod adresem internetowym go.pcworld.pl/2d3a8. Znajdziesz tu listę usług wszystkich edycji Windows 7 wraz z informacją, których ustawienia warto zmienić. Dysponując tą radą, wystarczy kliknąć dwukrotnie daną usługę. Skoncentruj uwagę na polu listy Typ uruchomienia. Ustawiając Automatyczny, Ręczny lub Wyłączony - zgodnie z zaleceniami powyższej listy - możesz sterować uruchamianiem się usług.

Mity dotyczące wydajności komputera

Masz bardzo wiele możliwości podniesienia wydajności swojego komputera, jednak z pewnością natkniesz się także na wiele zmyślonych porad. Poniżej przedstawiamy trzy, które przypuszczalnie nie dają ogromnych korzyści.

Porządkowanie rejestru. Doświadczeni użytkownicy Windows uwielbiają podkręcać swój system za pomocą Edytora rejestru. Ma to podnieść jego wydajność i skrócić czas wczytywania. Tymczasem nie ma dowodów na efekty tych czynności, a wprowadzając zmiany do bazy ustawień, od której zależy prawidłowe działanie systemu, możesz więcej zaszkodzić niż zyskać.

Wyłączanie przywracania systemu. Wielu samozwańczych specjalistów od systemu Windows, twierdzi, że wyłączenie przywracania systemu może dać wzrost wydajności przez zwolnienie miejsca na dysku i zapobiegnięcie wtrącaniu się tego mechanizmu w trakcie pracy przy komputerze. Zważając na to, że przywracanie systemu uaktywnia się tylko podczas instalowania aplikacji lub w trybie bezczynności, i na to, że pochłania niewielki fragment dysku, wyłączenie tego mechanizmu odbierze ci cennego środku bezpieczeństwa, nie dając wielkich korzyści.

Defragmentowanie twardego dysku. W czasach, gdy dyski miały niewielką pojemność, a systemy operacyjne nie były tak złożone jak obecnie, defragmentowanie okazywało się konieczne. Jednak Windows XP, Vista i Win7 dysponują mechanizmami automatycznego optymalizowania dysków. Dlatego sytuacje, w których zawartość dysku zostanie sfragmentowana do tego stopnia, że obniży jego wydajność, występują bardzo sporadyczne. Defragmentowanie dysku nie zaszkodzi, jednak często bywa stratą czasu.

Uwaga!

Gdybyś mimo wszystko chciał przeprowadzić defragmentację dysku oraz rejestru, to spróbuj skorzystać ze świetnych aplikacji Diskeeper (zadba o dysk), oraz

Registry Defragmentation (usunie fragmentację rejestru).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: