Czy na systemie Windows można korzystać z aplikacji stworzonych dla Androida? Oczywiście. Pokazujemy dostępne sposoby.
Fot.: BlueStacks
Możliwość uruchamiania aplikacji z Androida pojawiła się na systemach Windows już jakiś czas temu pod postacią wbudowanej funkcji. Jednak już wcześniej można było korzystać z apek na Androida dzięki różnego rodzaju emulatorom. Te dwie rzeczy nie wykluczają się wzajemnie - można ich używać bezkonfliktowo. W tym tekście gromadzimy wszystkie znane i sprawdzone sposoby na to, aby cieszyć się aplikacjami mobilnymi na ekranie desktopa. Jeśli chcesz mieć do nich dostęp w systemie Windows, z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.
Zestawienie obejmuje zarówno sposoby na korzystanie z gier i aplikacji, jak również rozwiązania doskonale nadające się dla deweloperów. Większość z pokazywanych tu propozycji jest w pełni darmowa, czasem jednak niezbędne będzie założenie konta. To niewielki koszt w porównaniu z możliwością korzystania z zasobów oferowanych przez Google Play Store, prawda?
Łącze z telefonem - znane wcześniej jako Twój telefon - to systemowa aplikacja, która pojawiła się wraz z Windows 10. Choć początkowo nie umożliwiała zbyt wiele, dziś mamy już całkiem odmienną sytuacją. Ale zauważmy - Łącze z telefonem działa w pełni tylko na maszynach z procesorami Intela, przy procesorach AMD funkcjonalność jest nieco ograniczona. Jeśli masz procesor Intela, możesz korzystać z aplikacji na smartfonie.
Uprzedzamy jednak, że w zależności od danej apki mogą pojawiać się opóźnienia, a także problemy z obrazem. Nie zdziw się, gdy gra nagle stanie się na chwilę szara czy też będzie zachowywać dziwnie. Obsługa aplikacji, zwłaszcza z Google Play, jest wciąż w fazie rozwijania.
Fot.: Microsoft
BlueStacks
BlueStacks
BlueStacks to jeden z najstarszych i najbardziej popularnych emulatorów Androida na Windows. Popularności tej nie można się dziwić - jest on rozwijany równolegle z systemem Google, dzięki czemu obsługuje najświeższe aplikacje i wymagania. Aktualnie najnowsza wersja to BlueStacks 5. Umożliwia przypisanie klawiszy odpowiadających przyciskom na ekranie (mamy też wsparcie dla myszki) pozwala na pobieranie i instalację aplikacji bezpośrednio z Google Play Store, a edycja BlueStacks X to także opcje streamingowania gier w chmurze bez konieczności ich pobierania. A ponieważ nie ma żadnych ograniczeń co do ilości pobieranych lub streamowanych aplikacji, możesz bawić się tyloma tytułami, iloma tylko chcesz!
BlueStacks jest zasadniczo darmowy, jednak coś za coś - wyświetla podczas działania reklamy.
Fot.: BlueStacks
Genymotion
Genymotion
Jeśli mniej interesują Cię gry, a bardziej sam system, Genymotion to rozwiązanie, na które warto zwrócić uwagę. Powstał dla deweloperów tworzących aplikacje i chcących mieć wygodne pole do ich testowania. Jeśli korzysta się z niego w celach prywatnych, jest darmowe, jednak przy korzystaniu do tworzenia aplikacji komercyjnych należy wnieść opłatę. W obu przypadkach potrzebne jest stworzenie konta.
Do emulowania systemu Android Genymotion używa VirtualBoxa, dzięki czemu tworzy środowisko niezależne od Windows. Oferuje szablony wielu urządzeń z ustawionymi parametrami jak rozdzielczości ekranu, wersja Androida czy też ilość dostępnych zasobów. Można przygotować sobie kilka, a potem swobodnie pomiędzy nimi przeskakiwać. Każdy otrzymuje podstawowy system, do którego można następnie pobrać z Play Store aplikacje i korzystać z nich w emulacji. Dlatego na starcie nie dostaniesz nakładek producentów, jak np. One UI. Na plus należy policzyć, że wspierane są wszystkie wersje zaczynając od Androida 5.
Fot.: Genymotion
Android-x86
Android-x86
Android-x86 to projekt, który udostępnia port Androida na platformy x86. Dzięki temu można odpalić go na komputerze zamiast tablecie czy telefonie. Opcji instalacji jest kilka. Możesz pobrać Androida jako obraz .iso, a następnie skorzystać z aplikacji Rufus w celu zainstalowania z pendrive'a. Inne wyjście to zamontowanie go na nośniku USB, co pozwoli na uruchamianie bez żadnego wpływu na Windowsa. Można zainstalować go także jako drugi system na dysku lub ustawić jako pierwszy.
Android-x86 ma na swojej oficjalnej witrynie szereg porad dotyczących instalacji oraz używania. Trzeba przyznać, że sposób użytkowania przypomina VirtualBox i osoby znające ten emulator będą mieć najłatwiej. Nie oznacza to jednak, że i inni nie dadzą sobie rady.
Fot.: Android-x86
Amazon Appstore
Amazon Appstore
Amazon Appstore pojawił się na systemie Windows 11 i miał być oficjalnym "wzięciem pod skrzydła Androida" przez Microsoft. I faktycznie - to działa. Można bezpośrednio z poziomu "okienek" pobierać aplikacje z witryna Amazona, a następnie używać ich na swoim desktopie czy laptopie. Jeden warunek - należy zainstalować Amazon Appstore. Skąd? Oczywiście ze sklepu Microsoftu - tutaj. Jednak uwaga - choć minęło już 1,5 roku od debiutu Windows 11, wsparcie dla Appstore jest wciąż w fazie rozwoju, dlatego ilość dostępnych aplikacji jest ograniczona w stosunku do Androida używanego na telefonie czy tablecie.
Amazon Appstore to rozwiązanie darmowe, z którego możesz skorzystać w dowolnej chwili.