5 stycznia - dzień Sobera?

Dziś - 5. stycznia 2006 - jedna z popularnych mutacji Sobera ma rozpocząć pobieranie uaktualnień. Eksperci uspokajają jednak, że nie ma powodów do niepokoju - pierwsze doniesienia o wykryciu ukrytej procedury w kodzie robaka pojawiły się już ponad miesiąc temu. Dzięki temu specjaliści mieli wystarczająco dużo czasu by zneutralizować zagrożenie.

Ekspertom z firm "antywirusowych" udało się zidentyfikować adresy URL, z których Sober ma dziś (lub też, wedle niektórych doniesień, również jutro) pobierać uaktualnienia. Większość z nich prowadziła do stron umieszczonych w darmowych serwisach hostingowych w Austrii oraz Niemczech. Część została już wyłączona (dzięki współpracy administratorów serwisów), zaś dostęp do pozostałych został przez większość firm zablokowany na poziomie firewalla. Wydaje się więc, że nawet jeśli Sober się uaktywni i będzie próbował pobrać uaktualnienia, to raczej mu się to nie uda.

"Całkiem możliwe, że nie nastąpi żaden atak - być może twórca robaka uzna, że skoro wszyscy wiedzą o planowym ataku, to po prostu przełoży swoją akcję na później. A nawet jeśli podejmie próbę uaktualnienia robaka, to i tak sądzę, że dotychczasowe działania administratorów serwisów hostingowych oraz producentów oprogramowania antywirusowego skutecznie mu te działania utrudnią" - powiedział dziennikarzowi magazynuhttp://ZDNet.co.uk Mikko Hypponen z firmy F-Secure.

Oczywiście, na wszelki wypadek użytkownikom zaleca się uaktualnienie oprogramowania antywirusowego oraz ostrożność w postępowaniu z wiadomościami pocztowymi od nieznanych nadawców.