5 technologii przyszłości według IBM

IBM co roku przeprowadza ankietę wśród swoich pracowników. Mają oni wskazać technologie, które już wkrótce staną się czymś tak powszechnym jak dzisiejsze smartfony czy komputery z łączem internetowym, a jednocześnie zmienią nasze życie. Co będzie na topie w ciągu pięciu lat?


Technologiczną ankietę co roku wypełnia kilka tysięcy naukowców zatrudnionych przez firmę IBM. Mają oni wskazać pięć technologii, które ich zdaniem zakorzenią się w nowoczesnych państwach i zmienią życie ich mieszkańców. Co w tym roku znalazło się na liście?

Technologie przyszłości wg. IBM

Otwierają ją rozmowy holograficzne przeprowadzane przez telefony komórkowe. Pracownicy IBM przewidują, że w ciągu pięciu lat duża część telefonów będzie w stanie wyświetlić trójwymiarowy obraz w powietrzu dzięki wbudowanym w aparaty projektorom. Na drugim miejscu zestawienia znalazły się "oddychające baterie". Zdaniem naukowców z amerykańskiej firmy, już wkrótce nie będziemy musieli się martwić o ładowanie baterii. Energię elektryczną maja one czerpać bezpośrednio z otoczenia. Mają to umożliwić specjalne materiały, które ładują się, wchodząc w interakcję z powietrzem.

Cóż jeszcze w swej szklanej kuli widzą ludzie z IBM? Kolejna technologia przyszłości na pewno ucieszy wszystkich mieszkańców krajów takich jak Polska, w których zima daje się wszystkim we znaki. Naukowcy twierdzą, że pojedyncze mieszkania, a nawet całe miasta ogrzewane będą dzięki ciepłu generowanemu przez komputery, serwery czy duże centra danych. Inna technologia mająca zmienić nasze życie umożliwi ładowanie laptopów i innych urządzeń przenośnych dzięki energii kinetycznej tak jak robi to się już dziś z niektórymi zegarkami. Kolejna technologia przyszłości, dzięki specjalnym algorytmom przewidzieć ma, które ulice wkrótce się zakorkują. Sprawi więc, że je ominiemy, a dzięki kierowaniu samochodów na alternatywne trasy, szybciej rozładuje już istniejące korki.

Czy to możliwe?

Warto podkreślić, że wymieniane technologie w dużej mierze bazują na projektach, nad którymi już pracują naukowcy zatrudnieni przez amerykańską firmę. Istnieje więc spora szansa, że nawet jeśli nie za pięć lat, to za dziesięć czy piętnaście rzeczywiście będziemy z nich korzystali.

Zdarza się jednak, że przewidywania pracowników IBM nie są trafione. W ankietach z poprzednich lat twierdzili oni między innymi, że w okolicach 2010 roku będziemy surfowali w sieci bez wykorzystywania klawiatury i myszki. W innej ankiecie wskazali, że telefony komórkowe będą potrafiły czytać w naszych myślach w okolicach roku 2012.