5 urządzeń, które wykończył smartfon


PDA i palmtopy

Czy dziś kogokolwiek podnieca taka funkcja urządzenia jak kalendarz, moduł zarządzania kontaktami czy lista zadań? Może 10 lat temu były to nośne slogany marketingowe, ale dziś dzięki tysiącom dostępnych aplikacji każdy smartfon można zmienić w mobilne centrum zarządzania i komunikacji. A określenie "PDA" - osobisty cyfrowy asystent - brzmi równie anachronicznie co "Pocket PC". Zresztą, czyż smartfon nie jest takim właśnie kieszonkowym komputerem?

Przenośne konsole do gier

Aby udowodnić tezę, jak bardzo przenośne konsole nie wytrzymują konkurencji ze smartfonami, posłużymy się trzema przykładami. Pierwszy z nich to krótki żywot konsoli Sony PSP Go, która na rynek trafiła w drugiej połowie 2009 r., a teraz producent poinformował o zakończeniu jej produkcji. Zainteresowanie konsolą okazało się mniejsze, niż oczekiwano; producentowi wytykano też wysokie koszty nabywania gier za pośrednictwem internetowej platformy PlayStation Store.

Przykład drugi: Sony Ericsson Xperia Play, czyli smartfon i konsola w jednym. Jest to pierwszy smartfon z Androidem dedykowany do grania.

Xperia Play - smartfon i konsola w jednym

Jego wyróżnikiem jest wysuwany panel, który nie skrywa klawiatury QWERTY, ale krzyżak, cztery klawisze znane z PlayStation, dwa przyciski boczne oraz dwa pady analogowe. "Nie możesz ich pokonać? Przyłącz się do nich!"

Przykład trzeci: ogromne bogactwo bezpłatnych lub śmiesznie tanich gier na iPhone'a i urządzenia z Androidem. Apple AppStore i Android Market to istny raj dla graczy typu "casual". Systemy mobilne wreszcie nadają się do grania.